Newyorški pilot Michael Hoebel trdi, da ve, kje je pogrešano malezijsko letalo. S pomočjo satelitskih posnetkov, ki jih je dobil na spletu, je analiziral območje, kjer je pilot letala še zadnjič vzpostavil stik s kontrolnim stolpom. Ko je posnetke povečal, je obnemel. V morskih globinah je prepoznal obris nekega večjega objekta, za katerega verjame, da je pogrešano letalo, ki ga pristojni iščejo že od 8. marca dalje. "Nekaj časa sem potreboval, da sem dojel, kaj sem odkril," je za lokalno televizijo dejal upokojeni 60-letni pilot.
"Let MH370 se je končal ob obali Malezije, tam, kjer se je pilot še zadnjič javil kontrolnemu stolpu," pravi Hoebel, ki je prepričan, da razbitin na površju morja niso našli, saj letalo med strmoglavljenjem ni razpadlo. Na posnetku, ki ga je skupaj s svojimi ugotovitvami poslal na sedež FBI, je namreč videti obris večjega objekta, ki spominja na obris letala. "Primerjal sem podatke o malezijskem letalu s podatki, ki so jih zabeležili sateliti. Povsem se ujemajo," navdušeno razlaga Hoebel, ki pa je veliko manj navdušen nad odzivom pristojnih organov, saj njegovih ugotovitev ne jemljejo resno.
Iskanje razbitin letala v globinah Indijskega oceana zaenkrat ni obrodilo sadov. Ekipe so do danes preiskale okoli 400 kvadratnih kilometrov veliko območje, a sledu o letalu ni. Pri iskanju letala je do sedaj sodelovalo 450 vojakov iz sedmih različnih držav. Faza iskanja se je z današnjim dnem preselila zgolj pod morsko globino, saj upanja, da bi našli razbitine letala na morski gladini, ni več. Podvodno pregledovanje tako širokega območja bi lahko po podatkih vodje iskanja trajalo tudi do osem mesecev.
Je letalo v Bengalskem zalivu?
Nekateri tuji mediji pa poročajo, da je avstralsko raziskovalno podjetje GeoResonance lociralo razbitine pogrešanega letala MH370 v Bengalskem zalivu, ki se nahaja med Indijo in Mjanmarom.
Mesto so locirali s pomočjo analize satelitskih posnetkov, s pomočjo fotografij, ki so jih naredila letala, ki so preletavala to območje, ter na osnovi analize elementov, ki so jih zaznali na morskem dnu. Prepričani so, da imajo pravo lokacijo, ki je sicer od območja, ki ga trenutno pregledujejo, oddaljena kar 5000 kilometrov.
A glavni preiskovalci so skeptični. "Mesto, kjer naj bi našli letalo, je več tisoč milj oddaljeno od območja trenutnega iskanja v Indijskem oceanu," so sporočili.
"Ne trdimo, da smo našli letalo, je pa stvar treba preiskati," pa so odvrnili iz podjetja.
V Pekingu predvajali pogovor pilota s kontrolo ter pokazali satelitske posnetke
V Pekingu so danes oblasti svojcem pogrešanih na malezijskem letalu prvič predvajale posnetke pogovora med pilotoma in kontrolnim stolpom. Gre za prvo javno predvajanje posnetka, katerega vsebina je sicer znana že dlje časa. Svojcem so pristojni predstavili vse poznane koordinate letala, kronologijo dogajanja ter satelitske posnetke posnete nad Indijskim oceanom.
Glede zadnjega kontakta s pilotom je predstavnik malezijske letalske družbe Ruzaimi Aris sporočil, da je zračna kontrola pilotu ob 2.03 po lokalnem času naročila, naj se javi zračni kontroli Vijetnama, a se pilot takrat ni več odzival. Skoraj 20 minut pozneje je radar malezijske vojske še zadnjič zaznal let MH370.
Svojcem, ki so prepričani, da pristojni niso naredili dovolj, da bi našli letalo, je vodja malezijske družbe dejal, da je imelo letalo goriva le za 7 ur in pol letenja. Izračunali so, da je letalu, če ni že prej strmoglavilo, goriva zmanjkalo ob 8.12 uri zjutraj.
Svojcem so danes pokazali tudi satelitske posnetke, ki jih je nad Indijskim oceanom naredil satelit Inmarsat. Zadnji satelitski posnetek, na katerem je še moč zaznati letalo, je bil posnet 8. marca ob 8.11 uri globoko na jugu Indijskega oceana, opozarja Aris.
KOMENTARJI (152)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.