Koalicijske stranke bodo pripravile predloge za deblokado političnega sistema, računajo pa tudi na predloge opozicije, pravi premier Janez Janša. Zatem bo predsednik vlade, kot napoveduje, sklical tudi sestanek predsednikov parlamentarnih strank in vodij poslanskih skupin, na katerem bodo predloge dali na mizo.
Možnost odpoklica poslanca
Nekateri predlogi so tudi v programu SDS in jih je stranka predlagala že v prejšnjih mandatih. Janša je spomnil na zahtevo stranke iz leta 1996 za možnost odpoklica poslanca. "Kar se zdaj dogaja, dokazuje, da je bila zahteva pravočasna in upravičena ter je že takrat imela veliko podporo. Ni res, da to ni izvedljivo," je dejal.
Po njegovem mnenju bo temu veliko nasprotovanja stroke, češ da se tega ne da in da to ni v skladu z ustavo. "Morda ni v skladu z ustavo. Potem je pač treba spremeniti ustavo, da pridemo do tega," je dodal. To je po njegovih besedah tehnično izvedljivo, zahteva pa temeljno spremembo pristopa k volitvam, k odgovornosti in k razbijanju mita, "da je nekdo, ki je enkrat izvoljen, poslanec vsega ljudstva, malodane božjega kraljestva in da je nedotakljiv".
"Odpraviti je treba razlike v razvitosti regij"
Toda nobene od težav, ki se danes kažejo kot politične, po Janševih besedah ne bomo odpravili brez odprave razlik v razvitosti regij. Spomnil je na volilno udeležbo na petih zadnjih volitvah. Kot je dejal, je razvidno, da je nižja stopnja volilne udeležbe v izraziti korelaciji s stopnjo razvitosti dela Slovenije. "Bolj je neki okraj in volilna enota nerazvita, več je brezposelnih in manjša je volilna udeležba," je pojasnil. Ljudje, ki živijo pod nivojem dohodkov in se težko prebijajo iz meseca v mesec, namreč na ta način po Janševih besedah izražajo protest.
Janša upa, da se bo to, kar se zdaj v državi dogaja, na koncu odražalo tudi v rešitvah, ki bodo proti centralizmu, "ki bodo šle v regionalizacijo države, v drugačno delitev dohodka, ki bodo iz državnega proračuna odpeljale dve ali tri milijarde evrov v lokalne proračune". V rešitve, s katerimi se bo tudi odgovornost na vseh nivojih porazdelila tako, kot je tudi stopnja razpolaganja z denarjem, je pojasnil.
Marsikaj, kar se danes kaže kot glavna težava na površini, ima namreč po Janševih ocenah precej globlje korenine. Do določenih korakov pri spremembah političnega sistema bo, pravi, prišlo v bližnji prihodnosti. Toda nič od tega po njegovem mnenju ne bo povečalo udeležbe državljanov na volitvah in v doseganju njihove pravice skozi institucije, "če se ne bo spremenila tudi ekonomska in socialna podlaga njihovega življenja in če ljudje ne bodo dobili občutka, da živijo ne le v pravni, temveč tudi v pravični državi".
Pojasnil je, da država sicer ima zakone oz. je pravna, a zakoni ne veljajo za vse enako. "Na sodiščih je skoraj pol milijona sodnih zaostankov, kar pomeni, da ima skoraj vsak tretji polnoleten državljan neki osebni problem, ki ga ne more rešiti v realnem času," pravi predsednik vlade. Vse te blokade so se po Janševih besedah odrazile v nezadovoljstvo, ki ga dodatno krepi gospodarska in finančna kriza.
Janša: Več rešitev bomo predlagali, prej bomo na cilju
Janša je še povedal, da se, potem ko je najavil možnost reforme političnega sistema, predlogi strank in drugih za rešitve vrstijo. Meni, da je čas, da se energija, ki se zbira, začne usmerjati v iskanje rešitev za težave, ki so nakopičene. "Dokler samo ugotavljamo, da je vse samo narobe, to še ni rešitev. Treba je predlagati rešitve in če bomo tekmovali v predlaganju rešitev, bomo prej na cilju," je bil še jasen Janša.
DL tudi s predlogom za uvedbo možnosti glasovanja o odpoklicu župana
V koalicijski stranki Državljanska lista med predlogi za spremembo političnega sistema na mizo dajejo predlog spremembe zakona o lokalnih volitvah. Po tem predlogu bi lahko najmanj 15 odstotkov volilnih upravičencev v občini zahtevalo glasovanje o odpoklicu župana.
Gregor Virant je dejal, da v njegovi stranki poskušajo prisluhniti protestnikom, prepričan pa je, da mora tem sporočilom prisluhniti tudi vsa politika in sprejeti določene ukrepe. Predlog bi denimo v aktualnem primeru Mariborčanom dal zakonsko možnost, da odpokličejo svojega župana, ki je zdaj nimajo. DL ne podpira možnega predloga, po katerem bi župana lahko odpoklicali občinski svetniki.
V DL vnovič odpirajo predlog za spremembo volilnega sistema in uvedbo preferenčnega glasu ter izpostavljajo spremembe v sodstvu. Minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič sicer pripravlja t. i. "malo sodno reformo". Bistvo te je po Virantovih besedah sodni veji oblasti dati vsa pooblasti in pristojnosti, torej predsednikom sodišč dati pooblastila za vodenje, pooblastila, ki se nanašajo na izbiro sodnikov, nagrajevanje in sankcioniranje, vendar hkrati od njih zahtevati odgovornost za rezultate.
Zelo dobre možnosti za uspeh pa ima po Virantovem prepričanju predlog za spremembo ustavnih sprememb referendumske ureditve. Seja ustavne komisije, ki bo predlog obravnavala skupaj s stališči strokovne skupine, bo 10. januarja.
KOMENTARJI (492)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.