Potem ko je bonitetna hiša Moody's v torek znižala kreditno oceno slovenskim obveznicam z Baa2 na Ba1, se izvedba izdaje dolarske obveznice Republike Slovenije nadaljuje in ni prekinjena, so danes sporočili s finančnega ministrstva.
Glede na omejitve komuniciranja z javnostjo, ki jih za takšno vrsto transakcije določajo ameriški predpisi (tj. izdajo obveznice USD po pravilih 144A in Regulation S), ministrstvo za finance do nadaljnjega ne more posredovati dodatnih pojasnil, so še dodali.
Janša: Edini vzrok je virantovanje
Se je pa zato na Twitterju oglasil nekdanji premier Janez Janša. "Cena tokratne zadolžitve je bila že pred oceno Moody'sa kljub izvedenim reformam višja kot lani. Edini vzrok za ta strošek je torej virantovanje," je zapisal.
Kot pravi, čas zahteva odgovore na tri vprašanja: 1. Zakaj je vlada dala obveznice na trg pred glasovanjem o spremembi ustave in odpravo sistemskih tveganj? 2. Bi odprava sistemskega tveganja v obliki referendumskih blokad prorač. zakonov in prevelikega primanjkljaja pocenila zadolževanje ali pač ne? 3. Ali je bil tak nedvomno škodljiv vrstni red le iskanje izgovora za zavrnitev zlatega fiskalnega pravila za 2015, če bi (bo) zadolžitev uspela?
Od tokratne morebitne slovenske zadolžitve bodo posojilodajalci v desetih letih ob teh visokih obrestih potegnili od nas kakih 800 milijonov evrov, pravi Janša. "Sicer pa se je ob 1. maju dobro spomniti, da ima mednarodni finančni kapital najraje nespametne levičarske vlade, ki se drago zadolžujejo. Ustavljati jih začne šele takrat, ko grozi bankrot oziroma nevarnost, da določena država izposojenega denarja ne bo mogla vrniti," je še zapisal.
Obeti ostajajo negativni
V bonitetni hiši so kot razlog za znižanje navedli tri dejavnike. Prvi je stanje slovenskega bančnega sektorja, drugi je slabšanje stanja v slovenskem proračunu in tretji so negotovi obeti za financiranje, ki vse bolj povečujejo verjetnost, da bo potrebna zunanja pomoč.
Obeti ostajajo negativni, kar pomeni, da se ocena lahko še zniža. To bi se lahko zgodilo v primeru, da bi se otežil dostop države do zadolževanja na trgu, kar bi po navedbah Moody's lahko bila posledica zaostrovanja krize v bančnem sektorju ali vnovične zaostritve razmer v evrskem območju. K njej bi lahko vodilo tudi dodatno občutnejše poslabšanje gospodarskih razmer v državi.
Moody's ocenjuje, da bo za ustanovitev slabe banke, s katero naj bi vlada v slovenskih bankah očistila slabe terjatve, potrebnih od osem do 11 odstotkov BDP. Pri tem v bonitetni hiši dodajajo, da je ustanovitev slabe banke ključna za stabilizacijo slovenskega bančnega sistema.
KOMENTARJI (992)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.