Napoved Zorana Jankovića, da se bo s premierko in vodjo PS Alenko Bratušek podal v tekmo za predsedniški stolček v PS, je na noge spravila koalicijske partnerice, ki bi v primeru njegove zmage na kongresu zapustile koalicijo. Vrstila so se opozorila pred posledicami politične nestabilnosti.
Prvaka DL Gregorja Viranta je novica o prestavitvi kongresa največje vladne stranke očitno presenetila. Kot je dejal, je nad odločitvijo razočaran, je polovičarska odločitev in kaže na to, da PS ni sposobna razčistiti razmer znotraj stranke in opraviti potrebnega očiščenja. O tem bodo razpravljali na svetu stranke DL, ki bo verjetno v kratkem.
Prestavitev kongresa krize ne more rešiti, lahko jo samo še poglobi, pa ocenjuje vodja poslanske skupine koalicijske SD Matjaž Han. Dejal je še, da imajo resne stranke statute, "ki jih ne moreš spreminjati vsakih par minut".
Odzivi na Jankovićevo napoved o kandidaturi
Ministrica iz vrst PS Tina Komel je še pred novico o preložitvi kongresa dejala, da ima glede dogajanja v stranki "mešane občutke", ocenjuje pa, da so poslanci PS hvaležni in lojalni Jankoviću.
Odgovor na vprašanje, ali je Jankovićeva poteza državotvorna, je po njenih besedah odvisen od tega, iz katerega zornega kota se gleda. Tisti, ki podpirajo delo vlade Alenke Bratušek, bodo rekli, da ni državotvorno, tisti, ki menijo, da bi bil na čelu PS boljši Janković, pa bodo trdili nasprotno, je dejala Komeljeva.
Komeljeva načeloma ne vidi težav v tem, da bi imela PS predsednika stranke in predsednico vlade, ki ne bi vodila stranke. A se to še ni zgodilo, je pristavila.
Virant: Gre za vprašanje načelnosti
Gregor Virant je že povedal, da je jasno, kaj pomeni Jankovićeva vrnitev na vrh PS. "Gremo iz koalicije. Pika," je dejal. Pa čeprav stranki v primeru volitev glede na javnomnenjske ankete trenutno precej slabo kaže. A je to po Virantovem mnenju situacija, ko kalkuliranje ni primerno. "Gre za vprašanje načelnosti," je prepričan. Ob tem je še poudaril, da vprašanje politične stabilnosti ni vprašanje njegove stranke, ampak se natančno ve, da je na potezi PS oziroma Janković.
Po besedah ministra SD Dejana Židana je zanimivo, da so rezultati dela vlade kar dobri, politična nestabilnost pa je zdaj po njegovem zadnja stvar, ki jo potrebujejo. Zato upa, da se vsak, ki bo povzročil nestabilnost, zaveda, kako veliko osebno breme prevzema.
Židan je vnovič poudaril, da SD ne tolerira ljudi, ki jih bremeni sum koruptivnih dejanj. Zato je znano, kaj se bo zgodilo, če Janković prevzame vajeti PS, pravi. Ob tem Židan opozarja, da nam tudi iz tujine sporočajo, kako pomembna je politična stabilnost.
Če se Janković vrne, DeSUS odhaja
Vodstvo DeSUS podpira stališče, da v primeru zmage Zorana Jankovića na kongresu PS, odidejo iz koalicije, je dejal predsednik te stranke Karl Erjavec. To pa bi pomenilo tudi začetek razpada koalicije in vlade, je dejal. Politična kriza se mu zdi nevarna predvsem v luči sprejemanja proračuna za leto 2014.
Ponovil je, da je za Bruselj glede Slovenije ključna politična stabilnost, zato bi za Erjavca najboljša rešitev bila, da Janković umakne kandidaturo in počaka, da se končajo vsi postopki, ki potekajo proti njemu. Zelo nehigienično bi namreč bilo, da bi za predsednika SDS Janeza Janšo imeli ena merila, za Zorana Jankovića pa druga, je dodal. Znova je poudaril, da z Janšo v koalicijo ne gredo nikoli več.
Novakova: Celotna Slovenija žrtev Zorana Jankovića
Predsednica NSi Ljudmila Novak meni, da "je politična kriza že tu", kar tudi navzven povzroča negativne posledice. "Žalostno je, da je celotna Slovenija žrtev Zorana Jankovića," je poudarila Novakova.
KOMENTARJI (149)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.