Reševalne ekipe še vedno niso našle letala malezijske letalske družbe, ki je v soboto zgodaj zjutraj izginilo med letom iz Pekinga v Kuala Lumpur.
Vodja malezijske agencije za civilno letalstvo Azharudin Abdul Rahman je povedal, da usoda letala tako še vedno ostaja skrivnost. Zanikal je, da razbitine, ki jih je vietnamska vojska v nedeljo opazila v morju južno od Vietnama, pripadajo letalu, šlo naj bi zgolj za kose lesa ali smeti. "Žal nismo našli ničesar, za kar bi lahko trdili, da je del letala, kaj šele del pogrešanega letala," je dejal. Dodal je, da v iskanje vlagajo maksimalne napore in da bodo iskali vse, dokler bo treba. "Vsako uro, vsako sekundo preiskujemo vsak košček morja," je dodal.
Letalo v morju med Vietnamom in Malezijo tako še naprej išče 40 ladij in 34 letal iz desetih različnih držav – med njimi so Vietnam, Kitajska, Singapur, Indonezija, ZDA, Tajska, Avstralija in Filipini. Danes so tudi razširili območje iskanja.
V letalski družbi Malaysia Airlines medtem pravijo, da je za družine, ki pogrešajo svoje svojce, vsaka minuta dolga kot ura. "Prosim, mislite na njih, medtem ko mi še vedno iščemo pogrešano letalo," so dodali.
Rumen predmet v morju ni bil rešilni čoln, razbitine opazili južno od Hongkonga
Danes sta dva vietnamska helikopterja preverila "rumen predmet" v morju, ki so ga opazili okoli 140 kilometrov jugozahodno od otoka To Ču, ki leži okoli 200 kilometrov stran od obale južnega Vietnama. Domnevali so, da bi lahko šlo za rešilni čoln z letala. "Predmet v morju so opazili danes zjutraj, a se mu niso mogli dovolj približati, da bi lahko ocenili, za kaj gre," je povedal namestnik prometnega ministra Pam Kuj Tieu. Pozneje so sporočili, da ne gre za rešilni čoln.
Malezijske oblasti so nato sklicale novinarsko konferenco, na kateri so povedale, da so razbitine opazili tudi južno od Hongkonga. "Tja smo poslali ladje, a do zdaj še nismo prejeli nobene potrditve, da gre dejansko za dele letala," je povedal Rahman.
Oljni madež ni dal odgovora, šlo je za ladijsko gorivo
Kot je znano, je letalo družbe Malaysia Airlines tipa boeing 777-200 z 239 ljudmi na krovu, ki je bilo na poti iz Kuala Lumpurja v Peking, z radarjev izginilo v soboto zgodaj zjutraj. Pri tem ni oddalo nobenega klica na pomoč.
V soboto so malezijske oblasti vzele vzorce oljnega madeža, ki so ga opazile v morju, in jih poslale v analizo. Ta je pokazala, da nimajo nobene povezave z izginulim letalom, saj je šlo za ladijsko gorivo, so sporočili danes.
V nedeljo pa je vietnamsko letalo 50 milj jugozahodno od otoka To Ču opazilo dva predmeta, ki sta bila videti kot vrata letala, a se je pozneje, kot že omenjeno, izkazalo, da ne gre za razbitine.
Moška naj bi bila podobna Balotelliju, vozovnice pa naj bi jima kupil prijatelj iz Irana
Malezijske oblasti še niso izključile teorij o ugrabitvi ali terorističnem napadu. Te so se pojavile po tem, ko se je izkazalo, da sta se dva potnika na letalo vkrcala z ukradenimi dokumenti dveh Evropejcev. Pred vstopom v letalo so ju posnele varnostne kamere na letališču. Po navedbah malezijskega notranjega ministrstva sta oba imela azijske obrazne poteze, kar pa je vodja malezijske agencije za civilno letalstvo Rahman danes zanikal. Dejal je, da posnetki varnostnih kamer kažejo, da sta moška podobna italijanskemu nogometašu Mariu Balotelliju.
Glavni inšpektor malezijske policije je danes sporočil, da so uspeli identificirati enega od omenjenih dveh potnikov. "Lahko povem, da ni Malezijec, ne morem pa še povedati, iz katere države prihaja," je dejal.
Tajska policija je medtem sporočila, da je vozovnice potnikoma, ki sta uporabljala ukradene dokumente, kupil Iranec Kazem Ali. Ta je policiji povedal, da sta se njegova dva prijatelja želela vrniti v Evropo. Rezervacijo je opravil prek telefona, nato pa sta bili vozovnici plačani z gotovino. Policija ni razjasnila, ali je vozovnice plačal Iranec ali kdo drug.
Ukradena potna lista sta bila na ime avstrijskega državljana Christiana Kozela, ki so mu potni list ukradli leta 2012 na Tajskem, in Italijana Luigija Maraldija, ki so mu potni list prav tako na Tajskem ukradli lani.
Sorodnikom začeli jemati DNK
Upanja za preživele jez vsako uro, ko ne vedo, kje je letalo, vse manj. Odgovorni so sorodnikom potnikov, ki obupani pričakujejo kakršne koli novice in odgovore, povedali, naj se pripravijo na najhujše. Indonezijske oblasti pa so jim tudi že začele jemati vzorce DNK, ki jim bodo pomagali pri identificiranju žrtev.
KOMENTARJI (236)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.