Gibanje Vseslovenska ljudska vstaja, Odbor za pravično in solidarno družbo, posamezniki iz Mreže za neposredno demokracijo ter podporniki danes so ustanovili stranko Solidarnost - za pravično družbo.
Ker si ne želijo biti "stranka enega obraza", krmilo stranke skupaj prevzemajo Marina Tavčar Krajnc, Uroš Lubej in Damjan Mandelc. Napovedujejo, da bodo moč odločanja kot koalicija solidarnih vrnili državljanom.
''Čas je za združevanje''
Na kongresu je 211 ustanovnih članov poleg izvolitve novega vodstva in organov stranke sprejelo še poslovnik, statut, etični kodeks in ob razpravi nekaterih članov in podpornikov še program.
Ob koncu so zbrane nagovorili še novoizvoljeni člani predsedstva. Marina Tavčar Krajnc iz Filozofske fakultete v Mariboru je poudarila, da je stranka nastala kot odraz neposredno izraženega nezadovoljstva državljanov. Solidarnost v imenu stranke po njenih besedah ni le želen ideal, temveč je kot vrednota programsko izhodišče stranke.
"Nismo idealisti, ki bi radi klatili zvezde z neba, a zmoremo realistično in strokovno oceniti, kaj je narobe v tej družbi," je povedala. Dodala je, da hitrih rešitev ni in bo za saniranje težav potrebnih več let.
"Če je v Sloveniji še vedno kdo, ki trdi, da ne vemo kaj hočemo, da ne upamo prevzeti odgovornosti in da se državljani ne znamo združiti, je danes dobil jasen odgovor. Ta se imenuje Solidarnost," pa je dejal predstavnik gibanja Vseslovenska ljudska vstaja Uroš Lubej. Kot je dodal, je za njimi leto jeze, upanja in rušenja, zdaj je nastopil čas združevanja.
Damjan Mandelc iz Odbora za pravično in solidarno družbo pa je izrazil upanje, da bo dosedanji politični eliti ljudstvo na prihodnjih volitvah spisalo sodbo, ker da je bilo dovolj poniževanja. Politiko je, tako Mandelc, treba prečistiti in zavzeti odgovorno držo. "Skleniti moramo zavezništvo ljudstva in pokazati vrata tistim, ki to ljudstvo razdvajajo," je dodal.
Nova stranka ima tudi nekaj starih obrazov
Program stranke je koordiniral nekdanji minister za zdravje Dušan Keber, ki je v današnji predstavitvi poudaril, da bodo program obdržali odprt in vanj vključevali dodatne predloge ter teme. Po njegovih besedah ima Solidarnost dva večja cilja. Prvi je onemogočanje avtoritarnega načina vladanja, ki da se nam ciklično ponavlja v zadnjih 20 letih. Drugi temeljni cilj pa je graditev solidarnosti kot alternative neoliberalni ideologiji.
Ustanovni člani so za generalnega sekretarja izvolili nekdanjega podpredsednika LDS Božidarja Flajšmana, izvolili so tudi člane sveta, izvršnega, statutarno-pravnega in nadzornega odbora ter etično komisijo.
KOMENTARJI (1110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.