Svetovnim silam in Iranu kljub maratonskim pogajanjem, ki so se zavlekla v nedeljsko jutro, v Ženevi ni uspelo doseči dogovora o iranskem jedrskem programu. So pa diplomati povedali, da so dosegli precejšen napredek, pogajanja pa se bodo nadaljevala 20. novembra.
Po srečanju sta visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton in iranski zunanji minister Mohamed Džavad Zarif dejala, da dogovora kljub intenzivnim prizadevanjem tokrat še niso uspeli doseči.
"Naredili smo veliko konkretnega napredka, nekatera vprašanja pa ostajajo odprta. Naš cilj je doseči dogovor in zato se bomo tudi vnovič sešli," je dejala Ashtonova. Zarif pa je povedal, da ni izgubil poguma in da so srečanja potekala v pozitivnem ozračju. Izrazil je upanje, da bodo dogovor dosegli na prihodnjem sestanku. "Sploh nisem razočaran. Vsi smo na isti valovni dolžini in to je pomembno. Menim, da smo imeli zelo plodne tri dni in da lahko na tem gradimo," je dejal iranski zunanji minister.
Ameriški državni sekretar John Kerry pa je po pogovorih dejal, da ostaja Washington zavezan zagotoviti, da Iran ne bo imel jedrskega orožja. Tudi sam je sicer potrdil, da so na tokratnem srečanju v Ženevi dosegli "občuten napredek". "Ne dvomim, da smo zdaj, ko odhajamo iz Ženeve, bližje dogovoru," je izjavil Kerry, ki meni, da so pogajalci "zmanjšali razlike in razjasnili tiste, ki ostajajo".
Kerry je kasneje v pogovoru za ameriško televizijo NBC dejal, da v pogajanjih sodelujejo najbolj izkušeni ameriški pogajalci, ki so odlični poznavalci iranskega jedrskega programa. Ob tem je zatrdil, da ZDA "niso slepe niti neumne". "Mislim, da imamo precej dober občutek glede tega, kako oceniti, ali delujemo v skladu z interesi naše države in celotnega sveta, še posebej pa v interesu naših zaveznikov, kot so Izrael in zalivske države ter druge države v regiji," je dejal ameriški državni sekretar.
Iranski predsednik Hasan Rohani je v odzivu na pogajanja dejal, da se Iran ne bo odrekel svojim pravicam od jedrskega programa, kamor spada bogatenje urana. "Obstajajo rdeče črte, ki se jih ne sme prestopiti," je dejal v nagovoru poslancem iranskega parlamenta. "Pravice iranskega naroda in naši nacionalni interesi so rdeča črta. Prav tako predstavlja rdečo črto pravica do jedrske energije v skladu z mednarodnimi pravili, ki vključuje bogatenje urana na iranskih tleh," je še dodal.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu pa je napovedal, da bo Izrael storil vse, kar je v njegovih močeh, da bo svetovnim silam preprečil sklenitev "slabega in nevarnega" dogovora z Iranom. "Predlagal sem, naj počakajo," je zapisal v izjavi za javnost. "Upam, da bodo sklenili dober dogovor, mi pa bomo naredili vse, kar lahko, da bomo prepričali svetovne sile, naj se izognejo sklenitvi slabega dogovora."
Po besedah britanskega zunanjega ministra Williama Hagua so možnosti za dogovor glede iranskega jedrskega programa zelo dobre. "Pomembno je ohraniti zagon. Dogovor je na mizi in ga lahko sklenemo," je dejal. Na vprašanje, ali se bo to zgodilo v prihodnjih nekaj tednih, je vodja britanske diplomacije odgovoril, da za to obstajajo dobre možnosti. Hkrati je sicer poudaril, da so pogajanja izjemno zahtevna.
Na obisk v Teheran se sicer v ponedeljek odpravlja generalni direktor mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Jukija Amano, ki je pred odhodom dejal, da so bila pogajanja Irana s šesterico svetovnih sil "drugačna, neodvisna in ločena" od pogajanj z IAEA. "Iran je pretekli mesec podal nov predlog, ki vključuje praktične ukrepe za poglobitev sodelovanja in dialgoa, in upamo, da bomo na tem gradili," je dejal. Ob tem je izrazil pričakovanje, da bo ponedeljkov obisk v Iranu prinesel konkretne rezultate.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.