Da bi pobegnili pred vojno vihro, ki divja v Siriji, je državo od začetka konflikta med režimom Bašarja al Asada in sirskimi uporniki zapustilo že okoli dva milijona ljudi, ki so se zatekli v Jordanijo, Turčijo, Libanon in Irak, kjer pa za pomoč beguncem nimajo ne denarja ne primerne nastanitve.
Begunci živijo v nepredstavljivi revščini, da bi ji pobegnili, pa so pripravljeni storiti marsikaj.
V Libanonu tako na račun sirskih beguncev, v državo se jih je zateklo več kot 700.000, cveti črni trg za preprodajo organov, predvsem ledvic.
Število tistih, ki so se pripravljeni v zameno za nekaj denarja odpovedati ledvici, je tako veliko, da so cene teh organov od začetka krize z begunci občutno padle, piše nemški Spiegel.
Kupci organov so državljani Zalivskih držav, Evropejci in Američani, ki so pripravljeni za organ plačati od 9.000 do 11.000 evrov.
Darovalci dobijo slabih 5.000 evrov, posrednik za "izvoz" pa še okoli 500 evrov za organ. Zajeten ostanek gre organizatorjem umazanega posla.
Libanon ponuja "odlične pogoje" za trgovino z organi. Revnih beguncev je vsak dan več, po drugi strani pa v regiji živi veliko bogatašev, prav tako se trgovcem z organi ni treba bati državnega nadzora.
Organe odstranjujejo v podzemnih klinikah, novinarjem prizna eden od povezanih s poslom. Njegova organizacija je lani bogatim strankam priskrbela 150 ledvic.
Odvzem organa je pogosto opravljen vse prej kot strokovno in se za marsikaterega donatorja konča s smrtjo.
Po ocenah strokovnjakov po svetu na leto opravijo več kot 10.000 nezakonitih presaditev ledvic.
Nekaj podob iz revnega življenja sirskih beguncev si lahko ogledate v galeriji fotografij.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.