S skalnato obalo, rdečo zemljo in kanjoni je avstralska regija Pilbara vedno slovela po naravnih lepotah, a je bila vedno nekoliko zapostavljena.
Pred okoli 40.000 leti so na območju živeli avstralski domorodci Aborigini, na katere spominjajo številne zgodovinske najdbe, vnel pa se je tudi boj za lastništvo nad bogatim območjem.
Vse do leta 1952, ko je Lang Hancock odkril, da je regija, velika približno toliko kot Španija, največje nahajališče železove rude na svetu.
Legenda pravi, da je zaradi gostih oblakov njegovo letalo letelo posebej nizko, ko je preletelo dolino. Ko je opazoval skale okoli sebe, naj bi opazil železovo rudo, zato se je vrnil in preveril, ali je videl prav.
Zbral je vzorce zemlje in jih poslal v laboratorij. Naslednje leto je prejel potrditev, da je res našel nahajališče železove rude. Ko je dobil še izvozno dovoljenje, sta s poslovnim partnerjem Petrom Wrightom zaslužila okoli 25 milijonov dolarjev.
Hancock je leta 1992 umrl, rudarska dejavnost pa se nadaljuje in širi. Izkazalo se je, da so bile prvotne ocene o količini rude veliko prenizke. Leta 1960 so namreč napovedali, da se bodo zaloge izpraznile v od 30 do 50 letih, na območju pa naj bi bilo 24 milijard ton rude.

Območje premore nekaj največje in najboljše mehanizacije, ki se na svetu uporablja za pridobivanje železove rude, med drugim tovornjake na daljinsko upravljanje. Skozi pokrajino rjaste barve pa je speljana železnica, po kateri rudo pošiljajo kupcem, med glavnimi je Kitajska.
Rudo kopljejo delavci, ki sem prihajajo iz cele države, vendar njihovo življenje ni lahko. Življenjski stroški niso nizki, skupni kampi, v katerih prebivajo, pa pogosto postanejo kraj, kjer zlorabljajo alkohol in droge.
Delavske organizacije poročajo o številnih primerih depresije med delavci, ki trpijo zaradi stresa in ločenosti od družine ter prijateljev. Lani so avstralski mediji med drugim poročali o delavcu, za katerega so sodelavci šele čez štiri dni opazili, da je umrl.
Industrija zelo hitro pokaže izplačilne liste plač, ko je soočena s kritikami, a po drugi strani gre za trdo prislužen denar. Delovni čas je sestavljen iz 14 dni 12-urnega dela, ki mu sledi teden počitka.
Največji delodajalec je Rio Tinto, ki ima v lasti 14 rudnikov, 3 pristanišča in 1400 kilometrov železnice.
Sindikatov delavci v rudnikih Pilbare nimajo. Predsednik uprave družbe Rio Tinto je prepoved sindikalnega združevanja pojasnil s tem, da menda družba rada "vzdržuje individualni stik z delavci".

Leta 2007 je območje postalo svetovno znano še po eni najdbi: med kamni so znanstveniki odkrili fosil in s tem enega najstarejših dokazov življenja na planetu. Bakterija naj bi bila stara 3,4 milijarde let.
Starost najdbe je dokaz, da je bilo življenje na Zemlji mogoče tudi v zelo ekstremnih in organizmu neprijaznih pogojih in po mnenju znanstvenikov pomeni pomemben napredek v razmišljanju o življenju na drugih planetih. Znanstveniki ocenjujejo, da bila v tistih časih temperatura oceana med 60 in 70 stopinj Celzija.
Čeprav daje območje vtis neprijaznega okolja, ponuja domovanje številnim živalskim in rastlinskim vrstam. Med drugim sem poleti prihajajo ogrožene vrste želv in odlagajo svoja jajca.
Območje je redko poseljeno, premore pa veliko naravnih parkov. Naselja povezujejo ozke, prašne ceste.
Na območju živi okoli 48.000 ljudi, kar 9.000 jih zaposlujejo rudniki železove rude, celotna industrija, ki je nastala na temelju tukajšnje železove rude, naj bi dajala kruh kar 38.000 ljudem.
Pilbara je ena najtoplejših avstralskih regij, kjer termometri redko pokažejo manj kot 32 stopinj Celzija, poleti pa so temperature le izjemoma nižje od 45 stopinj Celzija.
Ob železovi rudi so tukaj še nahajališča nafte, soli in zemeljskega plina, s čimer si je področje prislužilo naziv "strojnica" Avstralije.
Rdeča zemlja priča o razsežnosti količin železove rude, prepereli elementi le-te namreč prihajajo na površje in zemljo obarvajo v značilno barvo. Količine železove rude, ki se nahaja na tem področju, pokrijejo 45-odstotkov letnega povpraševanja.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.