Dan po hudi nesreči sedemkratnega svetovnega prvaka v formuli 1 Michaela Schumacherja na smučišču v Franciji njegovo stanje ostaja kritično. Kot smo poročali, se je priljubljeni Nemec včeraj dopoldne hudo poškodoval med smučanjem na neurejenem delu smučišča v francoskem Meribelu. Pri padcu naj bi udaril ob skalo in si kljub čeladi hudo poškodoval glavo. S helikopterjem so ga prepeljali v bolnišnico v Grenoblu, tam pa je izgubil zavest. Zaradi možganskih krvavitev so izvedli nujno operacijo.
Zdravniki: Če ne bi imel čelade, ga ne bi bilo več med nami
Zdravniki, ki skrbijo zanj, so danes ob 11. uri prvič spregovorili o njegovem stanju. Kot so dejali, je še vedno v umetni komi, ne morejo pa še zagotovo reči, ali si bo opomogel, saj je stanje kritično. "To je vse, kar lahko povemo v tem trenutku," so dejali. Kot so še pojasnili, so opravili le eno operacijo, s katero so sprostili pritisk v glavi.
"Bori se za življenje," pravijo in dodajajo, da je čelada gotovo pomagala, saj bi brez nje najverjetneje že umrl. Nenehno so v stiku z družino, trenutno pa ne kaže, da bi ga morali še enkrat operirati.
"Zdravniki se trudijo in so tako kot njegova družina stalno ob njem. Dejstvo je, da če se je nesreča že zgodila, se je na pravem mestu. Nemudoma je bil pripeljan v bolnišnico in operiran," je dejal zdravnik Stephane Chabarde, ki je prišel v Grenoble kot Michaelov prijatelj. Njegov osebni prijatelj in priznani nevrokirurg Gerard Saillant se je na novinarski konferenci zahvalil zdravnikom in drugemu zdravniškemu osebju za dobro delo. "Zelo sem zaskrbljen, tako kot vsa njegova družina," je dejal in dodal, da zdravniki žal več ne morejo povedati.
Na francoski televiziji je o morebitnih posledicah takšne poškodbe glave spregovoril tamkajšnji priznani profesor nevrologije Jean-Luc Trowel. "Ob takšnih udarcih je mogoče poslabšanje zdravstvenega stanja po nekaj minutah," pravi in pojasnjuje, da se lahko v takšnih primerih pojavi tako imenovani intracerebralni hematom. Ta se pojavi pri resni poškodbi glave, navadno pa je posledica krvavitev v možganih. Tipični znaki so, da je po sprejemu bolnik v zoženi zavesti, nevrološki izpadi oziroma nezavest pa je odvisna od mesta in razsežnosti krvavitve.
Kot še pravijo zdravniki, je nabiranje krvi v poškodovanih možganih vzrok največ smrti. Ker so ti hematomi povzročeni z neposredno poškodbo možganov, se zdravniki po navadi izogibajo operaciji, saj ta v mnogo primerih ne obnovi možganske funkcije. Dodatna težava je tudi ta, da morajo zdravniki odstraniti obkrožujoče možgane, da pridejo do hematoma, kar tudi prispeva k izgubi možganske funkcije. Kot je pojasnil Trowel, so zdravniki z informacijami o stanju Schumacherja zelo skopi, saj je v prvih nekaj urah zelo težko podati natančno diagnozo.
Zdravniška ekipa je sporočila, da danes novih informacij o stanju nekdanjega dirkača ne bodo podajali, ampak bo nanje treba počakati do torka.
Pred bolnišnico tudi oboževalci
Po poročanju nemških medijev sta ob Schumacherju v bolnišnici še soproga in sin, prispela pa sta tudi kolega iz Ferrarija Jean Todt in Ross Brawn ter njegov zasebni zdravnik iz Nemčije Johannes Peil.
Schumacherjeva tiskovna predstavnica Sabine Kehm je javnosti posredovala izjavo njegove družine, ki ga ne zapušča. ''Radi bi se zahvalili zdravniški ekipi, ki dela vse, da pomaga Michaelu. Radi bi se zahvalili tudi ljudem z vsega sveta, ki mu želijo čimprejšnje okrevanje. Prav tako pa bi radi prosili medije, da spoštujejo našo zasebnost,'' se glasi izjava družine. Pred bolnišnico so se zbrali tudi njegovi oboževalci.
Schumacher bo čez nekaj dni, 3. januarja, praznoval rojstni dan, z ženo in dvema otrokoma pa živi v Švici. Nemec je sedemkratni svetovni prvak v formuli 1. Dokončno se je od "dirkaškega cirkusa" poslovil decembra lani, potem ko od presenetljive vrnitve leta 2010 več ni dosegal vrhunskih rezultatov. V karieri je zbral kar 91 zmag in 155-krat stopil na zmagovalni oder.
KOMENTARJI (715)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.