Na tisoče Južnoafričanov se je zbralo na ulicah Pretorie, da bi se poslovili od Nelsona Mandele, katerega posmrtne ostanke so iz vojaške bolnišnice prepeljali na sedež vlade, kjer je pred skoraj 20 leti prisegel kot predsednik.
Mandelo, ki je umrl minuli četrtek v starosti 95 let, bodo pokopali v nedeljo v Qunu na jugu države, kjer je odraščal. Na pogrebu pričakujejo okoli 5.000 ljudi.
Člani Mandelove družine in predsednik Jacob Zuma so se od njega poslovili dopoldne, nato pa so stavbo odprli za javnost in v vrsto se je postavilo na tisoče ljudi. Procesija bo potekala vsako jutro do petka, saj bodo krsto s steklenim pokrovom, v kateri leži Mandela v eni od svojih značilnih pisanih srajc, vsak večer peljali nazaj v vojaško bolnišnico.
V Pretorii so vzpostavili tri mesta, iz katerih bodo žalujoče s posebnimi prevozi pripeljali do stavbe Union Buildings. Mobilni telefoni morajo biti ugasnjeni in pospravljeni, sicer varnostniki ljudi ne spuščajo bližje krsti. Fotografiranje je strogo prepovedano. V soboto bodo krsto prepeljali v Qunu.
Pogrebnega sprevoda oz. mimohoda so se udeležili tudi svetovni voditelji, med njimi tudi slovenski predsednik Borut Pahor. S tem tudi končuje navzočnost na žalnih slovesnostih v Pretorii in se danes ponoči vrača v Slovenijo, so sporočili iz njegovega kabineta.
Spominsko slovesnost zaznamoval dež, rokovanje in "selfie"
Včeraj je v Johannesburgu potekala spominska slovesnost, na kateri se je zbralo več tisoč ljudi, med njimi več kot 90 svetovnih voditeljev. Na slovesnosti je med drugim spregovoril generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun, ki je dejal, da je bil Mandela več kot le eden največjih voditeljev tega časa, bil je eden največjih učiteljev.
''Mandela je osvobodil zapornika, pa tudi ječarja. Spremenil je zakone, spremenil je tudi srca,'' je povedal ameriški predsednik Barack Obama in poudaril, da napredek ne sme zamegliti dejstva, da delo še ni končano. Še vedno je tu lakota, še vedno imajo mladi temno prihodnost, še vedno so ljudje zaprti iz političnih razlogov. ''Kako čudovita duša je bil. Globoko ga bomo pogrešali,'' je govor končal Obama.
Prvemu temnopoltemu predsedniku Južne Afrike se je poklonil tudi kubanski prvi mož Raul Castro. Označil ga je za ''simbol dostojanstva'', preroka enotnosti, miru in sprave.
Slovesnost je zaznamoval močan dež, ki pa v afriški tradiciji pomeni, da so bogovi umrlemu odprli vrata nebes. Poleg tega se je na tribunah stadiona zgodilo zgodovinsko rokovanje Obame in Castra.
Svetovna javnost pa se je nasmihala tudi zaradi mrkega pogleda Obamove žene Michelle, ko se je njen mož zapletel v klepet z dansko premierko Helle Thorning - Schmidt.
Zgražanje pa so si danska premierka, ameriški prvi mož in britanski premier David Cameron prislužili, ko so se na spominski slovesnosti za tako velikim človekom sami sebe fotografirali z mobilnim telefonom. T. i. selfie je seveda takoj zakrožil po družbenih omrežjih.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.