V Turčiji so se že deseti dan nadaljevali protesti. V Istanbulu, Ankari in Izmirju so tako protestniki tudi danes premierja Recepa Tayyipa Erdogana pozivali k odstopu. Že zjutraj so zažigali gume in metali pirotehnična sredstva v policiste, ki so odgovorili s solzivcem.
Turški mediji so poročali, da so bili v Ankari med prerivanjem ranjeni številni protestniki, potem ko je policija z vodnimi topovi in solzivcem poskušala pregnati množico približno 10.000 ljudi.
Novi spopadi med policijo in demonstranti pa so izbruhnili tudi v istanbulski mestni četrti Gazi, delavskem predelu, kjer prebivajo pretežno Alevi, muslimanska manjšina, ki nasprotuje Erdoganu. Protestniki so tam v policijo metali zažigalne naprave.
Medtem pa je Erdogan danes zagrozil, da vlada izgublja potrpljenje s protestniki. Ponovil je svoje trdno stališče do demonstracij, nasilne protestnike je označil za "anarhiste" in "teroriste", podpornike svoje islamistično usmerjene vladajoče Stranke za pravičnost in razvoj (AKP) pa je pozval, naj volitve, ki bodo naslednje leto, izkoristijo kot priložnost, da se protivladne protestnike "nauči lekcijo". "Ne bomo naredili tega, kar počnejo nekateri razgrajači. Oni požigajo in uničujejo. So tako podli, da žalijo predsednika vlade te države," je dejal.
Še v soboto je turška vlada vztrajala, da so protesti pod nadzorom, a je nekaj ur po tem istanbulski trg Taksim zasedla velika množica. Ključen očitek protestnikov na račun vlade je, da postaja preveč avtoritarna in da poskuša ustavno sekularni Turčiji vsiliti islamistične reforme.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.