
Sunek energije, nekakšen udarni val eksplozije, ki nas je prešel 27. decembra lani, je zamajal naš mesec in povzročil svetlobne učinke v Zemljini atmosferi. Eksplozija se je zgodila na površini eksotične vrste zvezde – super magnetne nevtronske zvezde z oznako SGR 1806-20. Gre za zvezdo, ki je sestavljena samo iz nevtronov in je ostanek zvezede velikanke, ki se je sesedla sama vase, ko je pokurila ves svoj vodik. Domnevajo, da ima SGR 1806-20 okoli 20 kilometrov premera, kar pomeni, da je zelo gosta, in se okoli svoje osi zavrti v pičlih 7,5 sekunde.
Če bi do eksplozije takšnih razsežnosti prišlo v območju do 10 svetlobnih let od Zemlje, bi to po mnenju znanstvenikov zelo verjetno povzročilo množično izumiranje ali celo konec življenja na Zemlji.
"Ocenjujemo, da je to največja ekplozija v naši galaksiji, kar smo jih opazili od leta 1604, ko je astronom Johannes Kepler poročal o eksploziji supernove," je dejal dr. Rob Fender iz univerze v Southamptonu.
Po nekaterih izračunih naj bi svetloba eksplozije imela 10.000 milijard milijard milijard wattov. "To je dogodek, ki se zgodi enkrat v življenju," pravi dr. Fender. "Opazovali smo objekt premera komaj 20 km, ki je ležal na drugem koncu naše galaksije in ki je v desetinki sekunde sprostil več energije, kot jo izseva Sonce v 100.000 letih."
Takšen dogodek so znanstveniki imenovali kot 'zvezdotres', nekakšen vesoljski potres. "Le tako lahko razmišljamo o velikanskih količinah energije, ki se sproščajo pri takih pojavih," dodaja dr. Fender.
SGR 1806-20 se nahaja v južnem ozvezdju Strelca. in leži takorekoč na nasprotni strani galaksije, kar je naš planet obvarovalo pred katastrofo. Sicer pa je malo verjetno, da bi nas tovrstna eksplozija kdaj neposredno prizadela, saj v neposredni bližini našega osončja ni magnetnih nevtronskih zvezd. Vse so od nas precej oddaljene.