Motor je okretnejši v gostem prometu, zato bi lahko rešil številna življenja. Reševalno vozilo se namreč zaradi prevelike gneče skoraj po polžje premika skozi kolono vozil in zato do ponesrečenca pripelje kasneje. Motorist-reševalec lahko tako na mesto nesreče pride prej in oceni trenutno stanje ponesrečenca ter mu nudi prvo pomoč.
"V času, ko smo čakali na pomoč prehospitalne enote Obale, sem poškodovancu zmeril tlak. Na kraj nezgode je prišel tudi naključni zdravnik,nato pa smo poškodovanca prepeljali v bolnišnico," je situacijo ob nesreči opisal motorist-reševalec Boštjan Polenčič.
Po besedah Mirana Preglja iz Reševalne službe Izola se z motorjem pride do mesta nesreče veliko prej, tudi po ožjih ulicah, kjer s kombijem ne moreš.
Z motoristom-reševalcem bi po ocenah Vilarja letno lahko rešili prenekatero prezgodnjo smrt. Motor je hitrejši, okretnejši v gneči in ima zato hitrejši dostopni čas do kraja nezgode.
"Lani je bilo 100 akcij, od teh je v petih primerih prišlo do tega, da je posameznik preživel le zaradi hitrejšega dostopa reševalca na motorju. To je bilo v Mariboru, v Ljubljani in na Obali pa bi to številko petih preživelih verjetno povečali na 40, 50 ali tudi več," pojasnjuje Vilar.
Pristojni obalne občine Koper zaenkrat še zbirajo strokovna mnenja in podatke o stroških, ki bi jih prinesel motorist-reševalec. Medtem ko v Mariboru projekt uspešno teče že dve leti, pa naj bi motorista-reševalca s podporo mestnih svetnikov letos menda dobili tudi v Ljubljani.