V ZDA dandanes 6,2 odstotka od vseh bančnih ropov izvedejo ženske, še leta 2002 je bil ta odstotek 4,9. To pomeni, da je števoli ženskih bančnih ropov naraslo za 25 odstotkov. Kot je povedal detektiv iz Long Islanda John Giambrone, v prvih 25 letih službe ni naletel niti na en primer ženskega bančnega ropa, v zadnjih treh letih pa kar na 15 ropov, poroča ameriška televizija CNN.
Giambrone, ki sicer vodi oddelek za boj proti ropom, pravi, da je za žensko velik korak, da se odloči za rop. Po njegovih izkušnjah večina žensk, ki jih ujamejo zaradi bančnih ropov, pravi, da so to storile, da bi plačale račune oziroma prišle do nekaj dodatnega denarja. Moški pa po njegovih besedah pravijo, da ropajo banke zaradi vznemirjenja ali da bi prišli do denarja za drogo, alkohol ali igre na srečo.
Najslavnejša bančna roparka je bila vsekakor Bonnie Parker, ki je bila del znamenitega dvojca Bonnie in Clyde. Bonnie je bila pogosto oborožena, kar pa pri sodobnih roparkah ni v navadi. Tako kot moški danes ženske bančnemu uslužbencu pomolijo listek, na katerem so navodila za predajo denarja. Roparji namreč vedo, da imajo uslužbenci navodila, naj predajo denar in ne tvegajo fizičnih obračunov.
Med sodobnimi roparkami so najbolj razvpite 'hihitajoča najstniška Barbie' tolpa, ki so jo lani ujeli v Georgii, roparka 'z mobilnim telefonom' iz Severne Virginije, ki so jo ujeli leta 2005 in roparka 'starleta', ki je še na begu nekje v Kaliforniji.
Bančni ropi pa so redko brez posledic. Možnosti, da policisti ujamejo storilce ali storilke so zelo visoke, zaporne kazni pa dolge. V ZDA ujamejo tri od štirih roparjev, kazni pa znašajo do 26 let zapora. Kljub temu pa po statistiki FBI kar 83 odstotkov bančnih roparjev meni, da jih ne morejo ujeti.
Kot je za CNN povedala ena od ujetih bančnih ropark z nadimkom Jane Smith, se je ob ropu počutila ''močno, vznemirjeno, hitro''.''V tistem času je bilo moje vsakodnevno življenje obrnjeno na glavo in nad njim nisem imela nobenega nadzora,'' je povedala Smithova, ki je takrat preživljala ločitev. Kot pravi, se je zaradi ropa počutila ''kot da imam ponovno nadzor nad svojim življenjem''. V zaporu je nato preživela pet let in kot pravi, se ni splačalo. Kljub temu pa o ropu pripoveduje z nasmeškom.
''Všeč mi je bila nevarnost. Hotela sem več denarja. Hotela sem nadaljevati s tem. Čutila sem adrenalinsko mrzlico. Bilo je odlično,'' je povedala. Ujeli so jo nekaj dni po ropu, ko je že skoraj zapravila ves denar. Kot pravi, pa je to skoraj ubilo njene starše in prizadelo njena dva otroka, zato tega ne bo ponovila.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.