Zanimivosti

'Vroče' Sredozemsko morje

Alicante, 26. 03. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Sredozemsko morje se ogreva petkrat hitreje kot ostala morja, kar pomeni, da "z ekosistemom nekaj ni v redu".

Jadransko morje se je od leta 1993 ogrelo za 0,87 stopinje Celzija (Foto: Š.Z.)
Jadransko morje se je od leta 1993 ogrelo za 0,87 stopinje Celzija (Foto: Š.Z.) FOTO: Š.Z.

Sredozemsko morje se ogreva petkrat hitreje kot druga morja in oceani. Od leta 1993 do leta 2003 se je temperatura vode na površini Sredozemskega morja povišala za 0,75 stopinje Celzija, kot je pokazala študija univerze v Alicanteju in ameriške vesoljske agencije Nasa.

"To je pomembna razlika," je dejala vodja skupine znanstvenikov Isabel Vigo. V drugih morjih se je v istem časovnem obdobju temperatura v povprečju povišala za 0,15 stopinje Celzija. "Hitro ogrevanje Sredozemskega morja je znak, da se nekaj dogaja," je dejala Vigova.

Doslej še ni pojasnjeno, ali so za takšen razvoj krivi ljudje, globalno spreminjanje podnebja ali so razlog ogrevanja naravni vzroki. V vsakem primeru pa velja, da "z ekosistemom nekaj ni v redu". Stanje svetovnih morij je pomemben indikator za "ekološko zdravje planeta," je še povedala Vigova.

Ogrevanje se pospešuje

Ogrevanje Sredozemskega morja se še pospešuje. V 80. letih se je temperatura v desetletju povišala za 0,3 stopinje Celzija, sedanja stopnja pa je več kot dvakrat višja. Najhitreje se je v obdobju od leta 1993 do leta 2003 ogrelo Črno morje, in sicer za 0,94 stopinje Celzija, sledi Jadransko morje, ki se je ogrelo za 0,87 stopinje, Egejsko morje z 0,76 stopinje, južno Jonsko morje z 0,74 stopinje in pa zahodno Sredozemlje, ki je toplejše za 0,63 stopinje.

SORODNI ČLANKI