Na prvi pogled se zdi, da je Mars ledeno hladen, izsušen in prašen planet, toda vtis vara. Spektakularne fotografije ledenih planot in sotesk in tudi radarski posnetki notranjosti rdečega planeta so namreč potrdili to, kar so raziskovalci doslej samo domnevali. Ne samo, da se pod zaledenelo površino planeta skrivajo ogromne zaloge zamrznjene in tekoče vode, ta pojav naj bi segal še v novejši čas.
Doslej so namreč raziskovalci planetov in geologi menili, da to obdobje obsega več deset tisoč let, zdaj pa so znanstveniki odkrili znake tekoče vode, ki je na površini Marsa tekla v zadnjih sedmih letih.
Verjetni sledovi tekoče vode
Ameriška sonda Mars Global Surveyor, ki je od leta 1999 na Marsu večkrat fotografirala iste površine, je postregla z osupljivimi dokazi o spremembah na površju planeta. Tako so na fotografiji iz leta 2004 vidne svetle obloge, ki jih pet let prej na istem mestu ni bilo. Obloge po mnenju znanstvenikov, ki so vključeni v proučevanje podatkov s sonde, z veliko verjetnostjo kažejo na tekočinske procese, tekočina na posnetkih pa je najverjetneje voda.
Raziskovalec planetov Oded Aharonson s Kalifornijskega inštituta za tehnologijo je njihovo razlago v reviji Science ocenil kot prepričljivo. Meni pa, da je voda lahko le ena od več možnosti, saj bi bilo treba še raziskati, ali ne gre morda za skupke prahu. Za nemškega raziskovalca Gerharda Neukuma, ki vodi skupino za obdelavo posnetkov z evropske sonde Mars Express, odkritje ameriških kolegov ni nobeno presenečenje. Doslej je namreč raziskovalcem primanjkovalo posnetkov, ki bi v določenem časovnem obdobju dokumentirali spremembe na istih površinah.
Vodo utekočinjajo vulkanski procesi
Raziskovanje Marsa je v zadnjih letih pokazalo, da so se na planetu še v novejšem obdobju odvijali vulkanski procesi, ki so z veliko verjetnostjo še vedno aktivni. "Vulkanizem pod površino Marsa lahko ohranja vodo v tekočem stanju," pravi Neukum. Na nekaterih mestih k temu prispeva tudi sončna svetloba. "Ko pride do potresa ali plazenja tal, se vodne žile razprejo in voda privre na površino, kjer hitro zmrzne ali pa zaradi nizkega atmosferskega pritiska izpari".
Vprašanje je, ali bo odkritje skupine ameriških raziskovalcev dalo nov zagon špekulacijam o življenju na Marsu. Astrobiolog Bruce Jakosky z Univerze Kolorado meni, da imajo raziskave, ki jih omogoča sonda Mars Global Surveyor, pri tem pomembno vlogo. Drugačnega mnenja je Neukum, po katerem bi "utegnili biti vsi dosedanji indici za življenje na Marsu, med katerimi je okritje atmosferskega metana, povsem geološkega izvora".
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.