Iz nadzornega središča za vesoljske polete v podmoskovskem Koroljovu so v soboto sporočili, da se je ruska vesoljska ladja Sojuz TM-34 s tričlansko mednarodno posadko vesoljcev dopoldne ob 9.56 in 48 sekund po srednjeevropskem času samodejno združila s spodnjim združevalnim mehanizmom modula Zarja na Mednarodni vesoljski postaji (MVP). Po preverjanju zrakotesnosti stika so vesoljci ob 11.25 po srednjeevropskem času odprli loputo prehodnega odseka Zarje in v postajo je najprej zaplaval poveljnik ladje Jurij Gidzenko iz Rusije, sledil mu je ladijski inženir Roberto Vittori iz Evrope (Italije) in nazadnje še vesoljski "turist" številka 2 Mark Shuttleworth iz Južnoafriške republike.

Zaradi izgube televizijske slike s postaje so loputo odprli s sedemminutno zamudo. Obiskovalce so pričakali člani četrte glavne odprave na MVP, dva ameriška astronavta in ruski kozmonavt, ki so v vesolju od decembra lani, na Zemljo pa se bodo vrnili 25. maja. Obiskovalci so gostiteljem na MVP prinesli darila in pisma njihovih sorodnikov in prijateljev.
Obisk bo trajal osem dni. Glavni cilj tretje ruske obiskovalne odprave (EP-3) na MVP je zamenjava reševalne ladje na postaji in izvajanje znanstveno-tehničnih raziskav in poskusov.
Nekdanji predsednik JAR Nelson Mandela je Shuttlewortha poimenoval prvi afronavt na svetu. Sedanji južnoafriški predsednik Thabo Mbeki, katerega svetovalec za informacijske tehnologije je Shuttleworth, je mlademu "južnoafriškemu skavtu", tako se je izrazil, po telefonu, zaželel ustvarjalne raziskave, podpredsednik Jacob Zumu pa je "afronavtu" poslal pismo: "Zelo smel in nadarjen človek ste. V JAR smo vsi ponosni, da ste vi prvi državljan Afrike, ki je poletel v vesolje."
Vittori bo po programu Marco Polo izvedel štiri poskuse s področja medicine, Shuttleworth pa bo opravljal poskuse s področja genskega inženiringa. S takšnimi poskusi iščejo način zdravljenja Parkinsonove in Alzheimerjeve bolezni in aidsa.
Južnoafričan bo po programu vrste južnoafriških inštitutov v breztežnosti vzgojil monokristale topljivih beljakovin, kar bo podlaga za zdravila nove generacije za zdravljenje vrste nevarnih bolezni, opazoval rast celic embrionalnega tkiva miši in ovac v breztežnosti in pri povečani radioaktivnosti, po programu ruskega Inštituta za oceanografijo ocenjeval gostoto planktona v tokovih okoli JAR, fotografiral Južnoafriško republiko in druge afriške države, otrokom iz JAR pa bo iz vesolja prikazal delo vesoljcev na MVP.
Vesoljska postaja ima zdaj maso približno 156 ton, kar je po masi več kot nekdanja postaja Mir, a je od Mira, ki je imel šest bivalnih modulov, po prostornini manjša. MVP ima zdaj štiri bivalne module in dva prehodna odseka. S postajo so združena zdaj tri ruska vesoljska plovila: Sojuz TM-33, Progres M1-8 in Sojuz TM-34.
Posadka Sojuza TM-34 se bo 5. maja v pol leta starem Sojuzu TM-33 vrnila na Zemljo. Sojuz TM-34 bo kot nova reševalna ladja za stalno posadko postaje prihodnje pol leta ostal združen z MVP.