
Skupina indijskih biologov centra za celično in molekularno biologijo iz mesta Hyderabad je proučila DNK kakih deset pripadnikov plemen Onge in Andaman, ki na otokih Andaman in Nicobar že več kot 10.000 let živijo v "genetski osamitvi". Pripadniki plemen so se pred najmanj 50.000 leti priselili iz Afrike.
Objavljeni rezultati raziskave kažejo, da so ta plemena potomci "najstarejših prebivalcev sveta in da so bili njihovi člani del prvih skupin sodobnih ljudi, ki so prišli iz Afrike," je dejal direktor centra Lalji Singh. Pripadniki teh plemen imajo afriške poteze, proučevanje njihovega DNK pa kaže, da so povezani z Afriko in da so prispeli v Azijo po morju, je dodal.
"Pramatere"
Njihov mitohondrialni DNK, ki ga prenašajo izključno matere, bi lahko pripisali genetskim koreninam "afriške Eve" oziroma "pramatere človeškega rodu". To naj bi bila Afričanka, ki je živela pred 150.000 do 200.000 leti, njeni potomci pa so Afriko začeli zapuščati pred 50.000 do 70.000 leti, je še pojasnil Singh.

"Ti otočani morda skrivajo ključ skrivnosti našega porekla. So odprta okna v preteklost in moramo jih zaščititi," je dodal indijski znanstvenik. Indijska vlada ni spodbujala stikov teh plemen z zunanjim svetom, ker je želela ohraniti njihove tradicije in se izogniti morebitnemu stiku z boleznimi, na katere niso odporni.