

Namesto bojkota in zavrnitve nagrade se je McEwan odločil – podobno kot Haruki Murakami leta 2009 – da nagrado sprejme in Izraelce angažira. "Če bi hodil samo v države, ki jih odobravam, verjetno ne bi nikoli vstal iz postelje," je dejal avtor uspešnice Pokora (2001) in dodal, da "ni dobro, če vsi umolknejo".
Po McEwanovi knjigi Pokora je bil leta 2007 posnet tudi istoimenski film s Keiro Knightley. V slovenščino so prevedeni še njegovi romani Na obali Chesil, Amsterdam, Sobota, Otrok o pravem času ter Tujca v Benetkah.
Italijanski pisatelj, filozof in enciklopedist Umberto Eco je v sredo na izraelskem mednarodnem knjižnem sejmu dejal, da je bojkotiranje Izraelcev zaradi politike njihove vlade tudi "oblika rasizma" in "absolutna norost".
McEwan je pojasnil, da se je kljub temu, da je sprejel nagrado, čutil dolžnega izraziti svoje nasprotovanje izraelski politiki, še posebej zato, ker je nagrada namenjena literaturi, ki širi idejo "svobode posameznika v družbi". Bertrand Russel je bil sicer prvi, ki je leta 1963 prejel to prestižno nagrado. V govoru je McEwan kritiziral "izraelsko zasedbo, nakupe zemljišč in izgone iz vzhodnega Jeruzalema", hkrati pa je državi priznal "izjemno vitalnost", ki se izraža v obilju mnenj in ustvarja "čudovito literarno kulturo".
Pisatelj je dejal, da je nasprotje nihilizma, ki vlada tako na izraelski in palestinski strani, ustvarjalnost. "Pripravljenost za spremembe in potreba po posameznikovi svobodi, ki se širi po Bližnjem vzhodu, je bolj priložnost kot grožnja," je dodal.
Ugledno občinstvo – med katerim so bili župan Jeruzalema Nir Barkat, minister za kulturo Limor Livnat in izraelski predsednik Šimon Peres – se je nepričakovano odzvalo z navdušenjem.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.