Zanimivosti

Nekoč sta nad Zemljo sijali dve luni

Ljubljana, 04. 08. 2011 14.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Pradavni trk dveh lun, ki sta nekoč krožili okoli Zemlje, je po mnenju znanstvenikov razlog za rahlo nepravilno obliko našega Meseca, temna stran našega satelita pa je zato tudi bolj kamnita.

Raziskava, objavljena v znanstvenem časopisu Nature, namiguje, da je Luno nekdaj spremljal manjši satelit s tridesetkrat manjšo težo. Nebesni telesi sta v tandemu krožili okoli našega mladega planeta pred več kot štirimi milijardami let.

"Luni sta se od Zemlje postopno oddaljevali in vse močnejša gravitacija Sonca je porušila prvotno stabilnost obeh krožnic, tako da je bil trk neizbežen," je prepričan astronom in planetolog Erik Aspahug. Po približno 100 milijonih let sobivanja je manjša luna nazadnje trčila v površje večje, posledica večurnega nebesnega dogajanja pa sta po Asphaugovem mnenju nastali dve ločeni celestalni telesi.

Dramatični dogodki so se zgodili na razdalji okoli 130.000 kilometrov od Zemlje, kar predstavlja tretjino današnje skoraj pol milijona kilometrske oddaljenosti Zemlje od Meseca. Silovita, a upočasnjena združitev ponuja odgovore, zakaj se gorati del oddaljene strani Meseca tako razlikuje od gladke strani, v katero zremo na nočnem nebu z Zemlje.

Zaradi majhne hitrosti trka je namesto ogromnega kraterja nastala gmota materiala, prek katerega se je vsul drobir trdne skorje. Zemljina skorja je v resnici na temni strani Meseca za 50 kilometrov debelejša kot na nam bližnji strani. Posledica lunarnega trka je tudi asimetrična oblika našega satelita – na zunanji strani je namreč izbočen. Tega običajna znanstvena razlaga plimovanja zemeljskih sil in vpliva na Mesec ne more razjasniti.

Dokaze za pradavni trk je mogoče najti tudi v razlikah v kompoziciji Mesečeve skorje. Nam bližnja stran je bogatejša s kalijem, z nam redkejšimi elementi in fosforjem. Elementi so se zgostili v talini, ki se še ohlaja pod luninim površjem, sila trka pa jih je prelila na drugo stran Meseca, je še prepričan Asphaug.

Raziskava nastanka in izvora Meseca nadgrajuje splošno sprejeti model velikega trka. Po tej teoriji je Mesec nastal iz drobirja, ki ga je povzročil zadnji v nizu trkov Prazemlje in desetih kot Mars velikih protoplanetov v obdobju zgodnjega oblikovanja našega osončja. Študija namiguje, da je poleg velike lune nastalo še manjše nebesno telo, ki je po trku z večjim satelitom ustvarilo nam znani Mesec.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (34)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

majorb
30. 10. 2011 19.46
znanstveniki nimajo pojma,najprej nekaj trdijo, česar tako al tako ne morejo dokazat, nato pa naslednja generacija znanstvenikov vse to zavrže in postavi novo neutemeljeno trditev. Vsi vemo da ima vsak atom vsaj en elektron ki kroži po orbitali, v nekaterih orbitalah pa je lahko več elektronov. Toda dva elektrona na isti orbitali se nikdar ne bosta zaletela skupaj, zato je potrebna večja sila ki lahko en elektron dobesedno izbije iz orbitale tako da izgine brez sledi. Tako je tudi v osončju.
Miki777-
13. 08. 2011 18.50
Zemlja je imela originalno 3 naravne satelite... 2 izmed njih sta bila uničena.
Geronemo
07. 08. 2011 10.08
Dragi gospodje.. nočem bit tako aroganten da bi rekel da se motite kot imate las na glavi... Ali ste že slišali za asteroidni pas? In kaj je vbil vzrok nastanka tega?? No, to je bil še en planet našega sončnega sistem in se mu je reklo Tiamat oz. Marduk. Ta planet je bil med cca 50.000 do 30.000 let uničen.. In ostanki tega planeta so asteroidni pas.. Lahko si mislite ko je prišlo do uničenja je vladal pravi kaos od asteroidov in kataklizmičnih pojavov... akratka beee... In ker je preveč tega ne mislim dalje pisarit.. Še ena info.. Tiamat je bil oceanski planet ki je v starih spisih bil znan kot drugo sonce.. Kaj mislite se je zgodilo po njegovem uničenju z vso to vodo??? Se spomnite svetopisemskega vesoljnega potopa?? (40 dni dežja) In seveda pojavov še dandanes ko dežujejo ribe in žabe itd... ??? Malo raziščite pravo zgodovino in se ne naslanjajte na neke teorije ki jih postavijo miselno usmerjena gospoda arheologi in palentologi... Mi vsi živimo v zablodi in del te zablode je tudi prava zgodovina planeta.... Kaj ima veze z vsem skupaj in z mesecom?? Hja je bil tudi malo zbombardiran z asteroidi ostankov Tiamata... Enako velja za saturn itd...
Gavrane20
05. 08. 2011 12.40
zakaj pa ne bi mogl bit 10 lun ?? pa so se pol zabijale med sabo in razstrescle dokler ni ostala sam se ena sj veste ugibam kokr teli "znanstveniki" kako lahko z zagotovostjo trdijo da je blo to 4 miljarde let nazaj kaj pa ce je blo 40 ? kako vejo da je bil veliki pok mislm kaj pa ce si je to kr en zmislu mislim pac to sam pokaze da ce navadn clovk kej rece ga bojo usi popluval ce pa nekdo "znanstvenik" to rece ja ja to pa pol more drzat ja
okhasan
05. 08. 2011 12.26
morda so te trojanski asteroidi , ki letijo zraven z Zemljo, so ostanke tega trka?
bamsy
05. 08. 2011 11.26
igor.gojcic04.08.2011, 15:250 Seveda sta bili dve, ...ne bi rekel da sta, ena uničena, druga poškodovana, v medsebojnem trku, temveč je šlo tretjo silo, kolikor jaz poznam resnična dejstva, zgodovino. Ti ne poznaš resnična dejstva.Ti poznaš samo pravljice o vesoljcih.
Sputnik
05. 08. 2011 08.11
včasih dve luni danes že otoki...
Raztezje
05. 08. 2011 07.02
Zanimivo je tudi, da sta Mesec in Zemlja povezana tako, da si izmenjujeta energijo, oziroma se jima ta spreminja s hitrostjo gibanja. Če bi obstajala vsak zase, bi imela drugačno maso, enako bi se jima ta spremenila tudi, če bi obstajale dve luni. V tem primeru, bi imela takrat Zemlja manjšo maso in bi bile stvari na Zemlji torej lažje? Mogoče to pojasnjuje, zakaj so v pradavnini obstajale večje živali, ker jih gravitacija ni toliko privlačila k tlom, morda so zato tudi izginili, ko je zmanjkalo druge lune in se je gravitacija nekoliko povečala ;)
PowRider
04. 08. 2011 21.59
V youtube kopirajte Synchronous Rotation of the Moon in boste dobili lep prikaz da se luna vrti z enako kotno hitrostjo kot zemlja...
franceljtancelj
04. 08. 2011 21.59
Zdej kapiram zakaj je use narobe. Luna jih trka!
rudra
04. 08. 2011 21.48
+1
Luna ima sinhrono rotacijo z Zemljo na isti osi,svojega kroženja okoli ZEmlje. Zato nam kaže vedno isto lice.
rudra
04. 08. 2011 21.46
Če je luna en samcat dan starejša od Zemlje, sem jaz raketoplan- ne človeški bizgec..A se je že vsem poslabšal tam u Ameriki?
luckyss
04. 08. 2011 21.14
+1
trolek009 Se strinjam, bolj primeren izraz bi bil : Zemljanom skrita stran, ali najbolj retuširana stran, ali prepovedana stran ipd... Vsekakor pa Lunina najbolj zanimiva stran in tudi razlog, zakaj si NASA ne upa več tja.. P.S. asmasa Upam, da nisi mislil resno.. In vendar se vrti -tudi Luna ..(vendar s takšno hitrostjo, da vidimo vedno le polovico - isto seveda)
revanšist
04. 08. 2011 21.06
-1
trtolek če bi luna krožila okrog svoje osi bi videli vso njeno površino,ker pa luna "miruje "in se ne vrti pa vidimo samo eno stran preveč si šprical v osnovni ti ti lump
SONY77
04. 08. 2011 20.30
+1
sej mamo dost eno, še takrat k je pouna je preveč... :D :)
mulac77
04. 08. 2011 19.52
igor.gojcic04.08.2011, 15:250 Seveda sta bili dve, ...ne bi rekel da sta, ena uničena, druga poškodovana, v medsebojnem trku, temveč je šlo tretjo silo, kolikor jaz poznam resnična dejstva, zgodovino. --------- Naj ugibam...Nezemljani?
Gavrane20
04. 08. 2011 19.36
kako sploh vejo mislm kaj pa ce te njihove teorije in te izracuni so cist napacni a a kaj pa ce cist drgac mi clovestvo gledamo na use da so usa ta nasa prepricanja cist napacna neeeee noben ni pomislu na to da mogoce pa ni tko kokr nas filajo ze od kar vemo zase .. eh ja
luckyss
04. 08. 2011 19.29
Pa še to - ali sploh preberete kaj napišete ?? " Zemljina skorja je v resnici na temni strani Meseca za 50 kilometrov debelejša kot na nam bližnji strani"
luckyss
04. 08. 2011 19.26
Prej bi verjel teoriji, da je Luna umetna tvorba, kot pa temu skropucalu od teorije nekega Auspuha... Desetine teorij obstaja, ki so bistveno bolj verjetne..
Raztezje
04. 08. 2011 19.03
Tudi Mesec potuje okoli Zemlje v eliptično spiralni orbiti, po se počasi odaljuje od nje. Mogoče je luna na zunanji strani izbočena ter bolj gorata zato, ker je imela kdaj tekoče jedro in je zaradi plimovanja to odnašalo navzven. Saj res, ko luna dviga in spušča vodno maso na Zemlji, kaj se dogaja pa s tekočim jedrom, kroglo iz staljenega železa, ki se obrača v notranjosti, proizvaja elektromagnetno polje planeta, pa to, gre mogoče za povezan pojav in interno plimovanje žene ta naravni dinamo? Mogoče pride celo vsake toliko časa mimo kakšen močan magnet in vse skupaj namagneti, recimo komet Elenin, morda ima celo Sonce popadke in kdaj pa kaj ustvari močna magnetno polje. Gorovja so potem bolj kot taki železovi opilki, ki jih med prehodi potiska oziroma dviga na površino? Tega mi ne gre v glavo.