Sončev mrk je dandanes turistična atrakcija, v starodavnih časih pa so se ga bali, saj je napovedoval zlo, bolezen in nesrečo. Tudi ko so znanstveniki razložili pojav mrka, so nekatere vraže ostale.
V času mrka v Nigeriji leta 2001 so mladi muslimani verjeli, da gre za božjo kazen, ker so grešili. V starodavnih časih so verjeli, da mrk napoveduje vojno in obup, na kar indijski vraži še vedno opozarjajo. Indijci na primer hrano, ki jo skuhajo pred mrkom, vedno vržejo stran, saj je po njihovem prepričanju nečista. Prav tako svarijo, naj v času mrka ne držimo noža v roki, saj se bomo zagotovo porezali.
Med najbolj izpostavljenimi v času mrka so nosečnice. Če gre ženska, ki pričakuje otroka, med mrkom ven iz hiše, bo rodila slepega otroka ali malčka z zajčjo ustnico, velja v Indiji. Drugi ljudski rek nosečnice opozarja, naj se med mrkom ne dotikajo trebuha, da se ne bo rodil otrok z vrojenim znamenjem.
Požrešni zmaj in krvoločna volka
Večino ljudske zgodovine ljudje niso razumeli, kaj mrk sploh je. Strah pred nebesnim pojavom sega na tisoče let nazaj, opisan pa je tudi v Stari zavezi ter v starodavni grški in mezopotamski literaturi. Starodavni Kitajci so verjeli, da je sončev mrk nastal, ker je želel zmaj pogoltniti Sonce. In še danes je kitajski izraz za sončev mrk ''resh'', kar pomeni ''goltanje Sonca''. Če so vedeli, da prihaja sončev mrk, so Kitajci v zrak spuščali rakete in udarjali ob gong, da bi pregnali strašnega požrešnega zmaja.
Vikingi so bili prepričani, da Sonce in Luno lovita dva volka, do mrka pa je prišlo, ko sta krvoločneža ujela svoj nebesni plen. Tudi oni so želeli z različnim hrupom pregnati volka.
Preden znanje znanstvenikov ni bilo dostopno vsem, je bilo opozorilo pred mrkom močno orodje. Leta 1503 so raziskovalca Krištofa Kolumba ugrabili prebivalci Karibskih otokov. Napovedal je sončev mrk ter si zagotovil strahospoštovanje, hrano in ponižnost domačinov.
Usodna napaka in strup z neba
Nekateri pa so se manj bali. Med leti 2165 in 1948 pred našim štetjem je kitajski cesar Jao najel brata His in Ho, da bi varovala nebo. Na žalost nekega dne nista napovedala mrka, zato ju je cesar dal obglaviti.
Na Japonskem so v času mrka zakrili vodnjake, da v njih ne bi padel strup s temnega neba. V 17. stoletju je britanski novinar John Milton zapisal: ''Zatemnjeno Sonce je s svojim uničujočim mrkom zasenčilo polovico narodov''.
Pazite na oči – znanstveno dokazano
Danes se opozorila v modernem svetu nanašajo predvsem na nevarnost za oči, saj med mrkom brez primerne zaščite ne smete neposredno gledati v Sonce. Zato si je treba kupiti posebna zaščitna očala, da Sonce ne ''zažge'' občutljivih oči.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.