Mesto Ljubljana in župan Zoran Janković bosta v začetku julija letos častna pokrovitelja zanimivega mednarodnega dogodka. V hramu slovenske košarke, dvorani Tivoli, bo namreč 14. evropsko prvenstvo plesnih in navijaških skupin, organizatorji pa napovedujejo kar 1500 tekmovalcev iz 13 držav.
Najboljše evropske plesne in navijaške skupine bodo sredi poletja v slovenski prestolnici ob tej priložnosti gostile tudi izbrane goste iz ZDA, ki so seveda domovina plesno-navijaških skupin in organiziranih animacij gledalcev v športnih dvoranah.
Najbolj znano „zbirališče“ plesnih in navijaških skupin je seveda košarkarska liga NBA, klubi v najmočnejši konkurenci na svetu pa na zelo značilen način „dihajo“ s svojimi vedno zelo atraktivnimi plesalkami in navijačicami.
Evropsko prvenstvo plesnih in navijaških skupin je bilo tudi leta 2000 v Ljubljani, trajalo pa je le en dan. Slovenija se bo na julijskem EP bržkone predstavila v najmočnejši zasedbi, domače udeležence pa so izbrali na aprilskem DP Slovenije v Pivki.
Tako bodo Slovenijo na EP zastopali navijači in plesalci iz osmih klubov oziroma društev, zgodovina nastanka „cheerleadinga“ na slovenski športni in zabavni sceni pa sega v leto 1995, ko je z organiziranim navijanjem v osnovnih in srednjih šolah začela Šolska košarkarska liga (ŠKL).
Slovenski predstavniki so na prvenstvu stare celine prvič nastopili leta 1997 v Stuttgartu in že takrat dosegli izjemen uspeh, plesni skupini Bombe iz Žirov in Obala iz Pirana sta namreč postali evropski prvakinji.
V Stuttgartu so takrat ustanovili tudi evropsko navijaško združenje (ECA), ki so ga takrat poleg Slovenije ustanovile še Avstrija, Velika Britanija, Nemčija, Finska, Norveška, Švica in Švedska.
KOMENTARJI (270)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.