Zanimivosti

Izlet v vesolje uspel

Moskva/Washington, 11. 10. 2005 10.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na Zemljo se je vrnila kapsula ruskega plovila z dvema astronavtoma in tretjim vesoljskim turistom.

Tri in pol ure po ločitvi od Mednarodne vesoljske postaje (ISS) je kapsula ruskega vesoljskega plovila sojuz pristala v stepi na severu Kazahstana.

Na krovu sta bila ruski kozmonavt Sergej Krikaljov in ameriški astronavt John Phillips ter tretji vesoljski turist, Američan Greg Olsen, ki je za enotedensko pustolovščino v vesolju plačal 20 milijonov dolarjev.

Kot je povedal tiskovni predstavnik ruskega vesoljskega centra v Moskvi, je kapsula sojuza padla na Zemljo ob 3.09 po srednjeevropskem času.

Pristanek v Kazahstanu je potekal v skladu z načrti. Zaviralne rakete so ublažile padec kapsule na Zemljo, v nekaj minutah po pristanku pa so do kapsule in treh potnikov v njej prispeli tudi reševalci. Vsi trije so dobrega zdravja.

Olsen pred poletom
Olsen pred poletom FOTO: Reuters

60-letni Američan Greg Olsen, milijonar, izumitelj in proizvajalec optične tehnologije iz New Jerseyja, je na ISS prispel 3. oktobra skupaj z astronavtom Williamom McArthurjem in kozmonavtom Valerijem Tokarevom, ki bosta ostala na postaji pol leta. Nasledila sta Krikaljova in Phillipsa, ki sta bila na ISS prav tako šest mesecev.

Pred Olsenom sta kot turista v vesolju že bila ameriški državljan Dennis Tito leta 2001, leto dni kasneje pa še Južnoafričan Mark Shuttleworth.

Kitajski časnik China daily je v današnji izdaji zanikal govorice, da naj bi v vesolje ponesli tudi semena rastlin in živalsko spermo, da bi preučili učinke radiacije. Časnik je pojasnil, da ne bi bilo praktično izvajati tovrstnih eksperimentov, saj bosta v plovilu človeka, zato pa bo plovilo izolirano pred radiacijo.

Kitajci gredo v vesolje

Kitajska bo svoj drugi raketoplan s človeško posadko v vesolje izstrelila v sredo, je sporočila kitajska vlada. Raketoplan Shenzhou VI, na katerem bosta dva kitajska vesoljca in ki bo po orbiti krožil pet dni, bodo izstrelili iz vesoljskega centra Jiuquan v puščavi Gobi v avtonomni pokrajini Notranja Mongolija, kjer bo tudi pristal.

Imeni kitajskih astronavtov za zdaj ostajata še skrivnost. Vesoljca bosta med poletom izvajala tudi eksperimente, vendar podrobnosti niso znane.

Kitajska vesoljska agencija je tudi zagotovila neposreden prenos celotnega poleta. Pred tem so poročali, da naj bi s krajšim zamikom vzlet in polet predvajali tudi na kitajski televiziji, kar pri prejšnjih poletih niso storili. Na izstrelišče ima dostop le peščica kitajskih novinarjev, pa še te so opozorili, da bodo morali v primeru, če bo šlo kaj narobe, predati vse zvočne in video zapise.

Kitajska kot tretja država na svetu, ki je poslala človeka v vesolje, namerava leta 2007 poslati raziskovalno ekipo na Luno, leta 2017 pa na njej načrtuje pristanek robotskega vozila.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10