
Sonda vesoljske agencije NASA, Cassini, naj bi na Saturnovi luni Enceladus odkrila tekočo vodo. Na dan naj bi prihajala v obliki gejzirjov, strokovnjaki pa so prepričani, da bi se v takšnem okolju lahko razvilo življenje.
Izvire je mogoče opaziti na posnetkih, ki jih sonda pošilja na Zemljo, znanstveniki pa so skoraj prepričani, da gre za vodo, ki ni hladnejša od 0 stopinj Celzija.
Na zaledenelem Encaladusu torej poteka živahna vulkanska aktivnost. “Doslej smo vedeli za tri kraje, kjer poteka vulkanska aktivnost: na Jupitrovi luni Io, Zemlji in mogoče tudi na Neptunovi luni Triton. Cassini je to spremenil in Enceladus naredil za najnovejšega člana tega izjemnega kluba in s tem enega od najbolj razburljivih krajev v vesolju,” je povedal John Spencer, eden od sodelavcev pri Cassinijevi odpravi.

S tem so dobili tudi odgovor na vprašanje, odkod atomi kisika v Saturnovem ozračju. Nastali naj bi z razpadom molekul vode z Enceladusa. Strokovnjaki bodo sedaj poskušali ugotovili, ali je bila tekoča voda na omenjeni luni dovolj dolgo, da se je tam razvilo življenje. Odgovoru bi se lahko približali spomladi leta 2008, ko bo sonda Cassini spet letela mimo Encenadusa.
Strokovnjak za atmosfero pri kalifornijskem Tehnološkem inštitutu, Andrew Ingersoll, pa je poudaril, da so na številnih lunah v našem sončnem sistemu oceani, a so prekriti z debelo plastjo ledu, medtem ko je na Enceladusu voda le nekaj deset metrov pod površjem.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.