Želva Harriet, ki jo je Charles Darwin prinesel s sabo z otoka Galapagos, je ena najstarejših živih bitij na planetu. Njena življenjska zgodba se je začela pred 175. leti, ko se je leta 1830 izvalila na Galapagosu. Pet let kasneje je z barko Beagle na otok prispel oče teorije evolucije Charles Darwin. Na Galapagosu je začel opazovati želve, svoje ugotovitve pa je opisal tudi v svojem najbolj odmevnem delu O izvoru vrst.
Darwina so želve tako navdušile, da je ob odhodu s seboj vzel tri predstavnice te živalske vrste. Poimenoval jih je Harriet, Dick in Tom. Ker želve nad mrzlimi angleškimi zimami niso bile pretirano navdušene, jih je Darwin podaril svojemu prijatelju Johnu Wickmamu, ki jih je odpeljal v Avstralijo. Wickmam jih je pet let kasneje podaril botaničnemu vrtu v Brisbaneu, kjer je leta 1880 umrl Dick, leta 1949 pa Tom. Takrat je Harriet izgubila oba prijatelja.
Življenjska zgodba želve Harriet je zelo zanimiva. Predvsem zato, ker je bila prvih sto let Harry. Sprva so namreč mislili, da je Harriet samček, zato so ji ponujali številne želvje lepotice, s katerimi pa se ni želela pariti. Zmeda o spolu se je končala, ko je leta 1960 direktor havajskega živalskega vrta Harryja temeljito pregledal in ugotovil, da gre v bistvu za Harriet. In skrivnost vrst je bila rešena ...