Čokolada Gorenjka letos praznuje 90-letnico. Ob tej priložnosti so v tovarni v Lescah naredili 90 kilogramov težko čokolado, ki jo bodo danes popoldne razdelili med obiskovalce največjega ljubljanskega nakupovalnega središča. Kot je danes pojasnilo vodstvo tovarne, slednja meri 2,5 metra v dolžino ter en meter v širino, zanjo pa so med drugim porabili 30 kilogramov kakava ter kar 27 kilogramov lešnikov.
Nastajanje 90-kilogramske čokolade
Ob visokem jubileju bodo v soboto v Lescah pripravili tudi dan odprtih vrat, proizvodnjo pa si bo mogoče ogledati še 21. aprila in 5. maja. Poleg vsega so prenovili tudi embalažo, na katero se po več kot 10 letih spet vrača deklica v narodni noši, delo legendarnega slovenskega striparja, animatorja in karikaturista Mikija Mustra.
Gorenjka skozi čas
Na leto proizvedejo 1600 ton čokolade
Gorenjka je najpomembnejša slovenska proizvajalka čokolade in ena najbolj prepoznavnih blagovnih znamk v kategoriji konditorskih izdelkov pri nas, je danes na novinarski konferenci v Ljubljani povedal predsednik uprave Žita Toni Balažič. Je druga najbolje prodajana čokolada, v letu dni pa proizvedejo okoli 1600 ton čokolade, 250 ton riževega programa in 500 ton biskvitnega peciva, kar pomeni, da ima trenutno nekaj manj kot 20-odstotni delež na trgu. Ta se sicer po njegovih besedah v zadnjih letih vztrajno povečuje.
Prodaja se je povečala, a zaradi podražitve sladkorja in kakava je bil lani poslovni rezultat slabši
Kot je nadaljeval, Gorenjka deluje v okviru skupine Žito od leta 1968 in k skupnim prihodkom, ki so sicer lani znašali 115,7 milijona evrov, prispeva približno desetodstoten delež. Ob tem je opozoril na visoko rast cen surovin za proizvodnjo čokolade v zadnjih letih. Cena sladkorja se je v dobrem letu dni zvišala za dobrih 50 odstotkov, podobno velja za kakav, je dejal. To pomembno vpliva na poslovno uspešnost Gorenjke: medtem ko se je prodaja čokolade predvsem v lanskem drugem polletju občutno povečala, pa se to zaradi visokih cen surovin ni v celoviti odrazilo na poslovnem rezultatu. O podrobnostih ni želel govoriti.
Najbolje se prodaja lešnikova čokolada, najbolj zvesti pa so kupci, ki prisegajo na tradciijo
V Gorenjkini paleti izdelkov je sicer danes 45 čokolad različnih okusov in velikosti ter 15 izdelkov biskvitnega peciva, najbolje pa se prodaja lešnikova čokolada. Pretežni del proizvodnje je namenjen slovenskim potrošnikom, a izvažajo tudi drugam po svetu, je povedala vodja proizvodnje Alenka Košir. Najbolj zvesti potrošniki so ljudje, ki jo poznajo že iz otroštva in cenijo kakovost, v zadnjem času pa si prizadevajo privabiti tudi mlajšo generacijo, zato je Gorenjka navzoča tudi na družabnih omrežjih, še pravijo.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.