Sinočnji izbor popevkarjev, ki bodo nastopili v finalu letošnjega izbora za pesem Evrovizije, je med občinstvom 'starih' udeleženk eurosonga znova pogrel razprave glede blokovskega glasovanja in znamenite 'evrovizijske kuhinje'.
Za finalni nastop so namreč gledalci izbrali predstavnike Belorusije, Bolgarije, Gruzije, Slovenije, Srbije, Makedonije, Turčije, Moldavije, Madžarske in Latvije, kratko pa so jo potegnile popevke cele vrste zahodnoevropskih udeleženk eurosonga.
„Že sama možnost, da deset vzhodnoevropskih in 'ne-vem-kakšnih' sredozemskih držav, ki skupaj ne premorejo niti polovico prebivalcev Nemčije, druga drugi podeli po 12 točk, je čisto sranje,“ se usaja eden od udeležencev internetnega foruma pri uglednem nemškem časniku Der Spiegel, ki med 'ne-bodi-jih-treba' udeleženkami Evrovizije omenja tudi Slovenijo, ki "ima samo 2 milijona prebivalcev".
Slovenija se je sicer prvič doslej uvrstila v finale tekmovanja po tem, ko so leta 2004 izbor za pesem Evrovizije zaradi velikega števila prijavljenih izvedli v dveh delih.
Evrovizijski analitiki so se že pred časom lotili natančnih statistik, ki razkrivajo blokovske povezave vzhodnoevropskih in drugih prišlekov. Tako naj bi se na podlagi podeljevanja najvišjega števila točk oblikovalo kar nekaj 'evrovizijskih osi'.
'Balkanski blok': Turčija - Bosna in Hercegovina, Albanija - Makedonija, Srbija in Črna gora - Grčija. Znotraj balkanskega bloka deluje predvidljiva 'jugoslovanska zveza', ki jo tvorijo republike nekdanje Jugoslavije, v kateri ob vseh mogočih kombinacijah medsebojnega glasovanja Slovenija najpogosteje glasuje za Srbijo (in Črno goro) ter Hrvaško, Makedonija pa za Srbijo in Črno goro.
'Varšavski pakt': Poljska - Rusija - Ukrajina
'Ciprska zveza': Najbolj vpadljiva sredozemska povezava je med Grčijo in Ciprom. Po statistikah je Ciper na 19 prireditvah od skupnega števila 228 možnih točk podelil Grčiji 208 glasov, kar pomeni, da obstaja 91-odstotna verjetnost, da bo Ciper tudi letos glasoval za Grčijo.
Frustrirani 'zahodnjaki' (Nemčija, Francija, Velika Britanija, Španija), ki že dolgo vrsto let niso prišli do svoje evrovizijske zmage, sicer radi zamolčijo povezave med starimi članicami Evrovizije:
'Delna beneluška zveza': Belgija - Nizozemska
'Pirenejska os': Španija – Andora
'Cesarstvo vikingov': skandinavske (Danska, Švedska, Norveška, Finska) in baltske države (Estonija, Litva, Latvija)
Kot protiutež prerekanju o medsebojnem podarjanju glasov so organizatorji Eurosonga pred leti uvedli možnost, po kateri se štiri največje evropske države udeležijo velikega finala brez predhodne selekcije. Ta privilegij imajo Nemčija, Francija, Velika Britanija in Španija, ki v proračun prireditve prispevajo največ denarja.
Štiri najuspešnejše države:
7 zmag: Irska
5 zmag: Velika Britanija, Francija, Luksemburg
4 zmage: Nizozemska, Švedska
3 zmage: Izrael
Brez zmage, kljub pogosti udeležbi:
udeležba 39-krat: Portugalska (najboljši dosežek: 6. mesto 1996)
udeležba 23-krat: Ciper (5. mesto 1982, 1997, 2004)
udeležba 18-krat: Islandija (2. mesto 1999)
udeležba 17-krat: Malta (2. mesto 2002 in 2005)
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.