Pri luninem mrku gre, kot pravi predsednik Astronomskega društva Orion Maribor Igor Žiberna, za pojav, pri katerem luna zaide v Zemljino senco. Posebnost tega mrka je, da luna potuje skoraj v sredini Zemljine sence, tako da bo mrk trajal zelo dolgo. Če bi ga lahko opazovali od začetka do konca, bi po njegovem mnenju ta faza trajala uro in štirideset minut, v Sloveniji pa bo nekoliko krajša.
Žiberna je še pojasnil, da je luna v Zemljino polsenco začela prehajati ob 19.23 po srednjeevropskem poletnem času, ob 20.22 pa je začela prehajati v Zemljino senco, vendar je bila takrat luna še pod jugozahodnim delom matematičnega horizonta. Najbolj zanimiva faza, ko je bil popolni mrk, se je začela ob 21.22, medtem ko je luna ob 23.03 začela izstopati iz Zemljine sence v polsenco. En del lune bo še v Zemljini senci, del pa bo zunaj in bo videti svetlejši.
Junijski popolni lunin mrk je sicer najlepše viden na območju Indijskega ocena, v vzhodni in južni Afriki ter v osrednji Aziji. V Evropi bo luna na začetku mrka vzhajala, v vzhodni Aziji pa zahajala.
KOMENTARJI (128)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.