
''To je Pandorina skrinjica,'' pravi profesor Chris Reid iz Fundacije sira Alisterja Harveja za znanost o oceanih. Povedal je, da je algo z imenom Neodenticula seminae zaneslo na jug vse do New Yorka. ''Pričakujemo lahko vse več vrst, ki sicer domujejo v Pacifiku,'' dotok tamkajšnjih morskih bitij pa utegne biti ''ekstremno uničujoč za ribištvo v severnem Atlantiku'', pravi Reid. Prišleki bodo namreč za hrano tekmovali z uveljavljenimi ribjimi vrstami, kot sta losos in trska. ''Prestopili smo prag,'' pravi znanstvenik, ki poletno taljenje ledu v Arktičnem oceanu povezuje z globalnim segrevanjem, ki ga poganja uporaba fosilnih goriv.
Enosmerni promet
Mnogo težje bi se bilo morskim bitjem iz Atlantika prebiti v Pacifik, saj bi se morala bojevati s tokovi in vetrom, pravijo znanstveniki. Sivi kit, ki je bil na podlagi fotografij, posnetih leta 2010 v Španiji in Izraelu, identificiran kot eden in isti, naj bi tja prispel z vzhoda severnega Pacifika.
Možnosti, da bi sivi kit v Atlantiku od leta 1700 živel neopažen (bil je iztrebljen) ali da je priplaval po mnogo daljši poti okoli Južne Amerike, so po prepričanju znanstvenikov mnogo manj verjetne. Znanstveniki prav tako izključujejo možnost, da bi se alga v Atlantiku znašla preko balastne vode ladij, ki prečkajo Panamski kanal. Alge namreč ljubijo mraz in ne bi preživele vožnje skozi trope.
Fosili razkrivajo, da so organizmi iz Pacifika v Atlantik prihajali pred dvema milijonoma let. ''Tisto je bila prava invazija, ki je popolnoma spremenila ekosisteme severnega Atlantika,'' pravi Reid. ''Število ribjih vrst v Severnem morju se je v zgolj 20 letih s 60 povečalo na 80,'' je dejal Carlo Heip, direktor nizozemskega Inštituta za raziskave morja.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.