Čeprav "Halloween" oziroma noč čarovnic izvira iz Evrope, natančneje iz Irske ter Škotske, se je običaj kmalu prenesel v Ameriko. Tamkajšnja komercializacija je poskrbela, da danes le malokdo pozna korenine noči čarovnic.
Zagotovo je, da gre za star keltski običaj na večer pred vsemi svetimi. Ljudje so verjeli, da se na ta večer duhovi umrlih poslavljajo od našega sveta. Prižigali so kresove, puščali hrano pred vrati za duše umrlih in na okna postavljali prižgane sveče. Izrezljana buča s svečo na oknu ali pred vrati je pomenila pozdrav dušam in hkrati zaščito pred zlimi duhovi.
Na noč čarovnic pri nas rezljamo obraze iz buč. Podobno navado, le da z veliko daljšo tradicijo, imajo na Irskem. Številni se tudi našemijo v strašljiva bitja, ki naj bi jih varovala pred zlimi duhovi. Povsem drugače pa običaj obeležujejo na drugi strani luže. Tam 31. oktober najbolj željno pričakujejo najmlajši, ki se našemijo, potem pa hodijo od hiše do hiše ter prosijo za sladkarije. Letos so v ZDA najbolj popularni politični liki, tako da bo najverjetneje naokoli hodilo kar nekaj Barackov Obam in Johnov McCainov. Američani za "Halloween“ tudi okrasijo svoje domove, kar pa pri nas ni običaj.
Pri nas najbolj znano prireditev ob noči čarovnic pripravljajo na Gradu na Goričkem. Z letošnjo so pohiteli in je bila že 26. oktobra. Tako kot vsako leto so čarovnice zbrano množico zabavale do jutranjih ur.
Več lahko preberete na zadovoljna.si
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.