Phinjo Sherpa, vodja organizacije za zaščito okolja Eco Himal, pravi: "Najbolj problematični so človeški iztrebki. Če bi za alpiniste na poti do Mt. Everesta postavili javne WC-je, bi jih ti zagotovo uporabljali."
Številne alpinistične ekipe s seboj vzamejo majhne prenosne WC-kabine, kljub temu pa se posamezni člani pogosto olajšajo kar v snegu. Aktivisti opozarjajo, da je Everest že poln smeti, ki so jih za sabo do zdaj pustile številne odprave, problem pa predstavljajo tudi trupla ponesrečenih alpinistov, ki zaradi ekstremno nizkih temperatur razpadejo šele po nekaj desetletjih.
Phinjo pravi, da bodo o postavitvi javnih WC-kabin na Mount Everestu razpravljali v sklopu širšega načrta upravljanja z neželenimi odpadki, ki ga pripravlja nepalska vlada. Od leta 1953, ko sta se na Everest prva povzpela Edmond Hillary in Tenzing Norgay, je na najvišjo goro sveta stopilo že okrog 4000 alpinistov. Za sabo so pustili na tone odpadkov, zaradi česar nekateri Everest označujejo za najvišje smetišče na svetu.
Eco Everest Expedition, nepalska krovna organizacija za zaščito najvišje gore na svetu, je od leta 2008 do danes zbrala že okrog 13 ton smeti, 400 kilogramov človeških iztrebkov in štiri trupla alpinistov. Ocenjujejo, da se na območju gore nahaja še najmanj 10 ton odpadkov.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.