
Objekt, na katerem piše 'Veleposlaništvo izbrisanih – Ambasciata dei cancellati', se je odprl v okviru kulturnega festivala Postaja Topolove – Stazione Topolo, kjer vrsto let potekajo glasbene, gledališke, likovne in različne multimedijske prireditve. Poleg tega se – kot pravi organizatorka Donatella Ruttar – poskuša v tem kraju ob slovensko-italijanski meji promovirati pravice slovenske manjšine, ki je bila tu več kot sto let podvržena sistematičnemu zatiranju in segregiranju.

“Ravno ta dolgoletna izkušnja diskriminacije s strani italijanskih oblasti je Beneškim Slovencem dala moč in občutljivost, da znajo prepoznati hude kršitve človekovih pravic, ki so jim podvrženi izbrisani prebivalci Slovenije. Zato je Veleposlaništvo izbrisanih našlo pravi kraj in pomeni vrsto podpore, ki jo dajejo Beneški Slovenci boju za pravice izbrisanih,” je na otvoritvi dejal Roberto Pignoni iz organizacije Karaula MiR.

Organizatorji, ki so pričakovali številčnejšo delegacijo izbrisanih, so bili začudeni nad dejstvom, da mnogi med njimi tudi ob tej priložnosti niso mogli vstopiti v Italijo, saj po 14 letih še vedno niso uspeli pridobiti državljanstva ali stalnega prebivališča v Sloveniji.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.