Vsaj tako so prepričani pri londonskem Evening Standardu, kjer se sklicujejo na neimenovanega člana producentske ekipe šova, ki je sicer v lastništvu Simona Cowella.
Kot je znano, naj pri spornem petju ne bi šlo za klasični 'playback', ampak so glas Susan Boyle, ki je pela v živo, z računalniškim programom digitalizirali in ga tako izboljšali. Njeno petje je sicer izpadlo kot popolno, kar ni navdušilo le občinstva v dvorani in sodnikov, ampak tudi številne druge ljudi po vsem svetu. Njen nastop, objavljen na YouTubu, beleži kar preko 47 milijonov klikov.
Čeprav Boylova na koncu resničnostnega šova presenetljivo ni zmagala, pa to niti ni bilo tako pomembno, saj je njena glasbena kariera ob pomoči Cowella doživela meteorski vzpon. Debitantski album je pri prodaji beležil rekordne številke, gostili so jo v številnih najbolj znanih televizijskih oddajah, o njej so pisali in seveda še pišejo številni drugi mediji, v kratkem pa naj bi nastopila celo za samega papeže Benedikta XVI. “Vse to zaradi računalniškega programa?“ se sprašujejo pri Evening Standardu. Na obtožbe so se že oglasili iz producentskega podjetja šova Talkback Thames, ki navedbe tednika zavračajo in trdijo, “da je bila izvedba Susan Boyle iz gledališča na televizijske ekrane prenesena v izvirniku“.
Ob tem je zanimivo, da celotna zgodba verjetno ni iz trte zvita, saj je do podobne pripetije prišlo tudi v drugem Cowelovem šovu Faktor X. Obtožbe o digitalizaciji glasu so se izkazale za resnične, zato je Cowell producentski ekipi v prihajajočih sezonah prepovedal uporabo tovrstnih programov za izboljšavo glasu.
“Digitalna obdelava glasu v televizijskih talent šovih je javna skrivnost, a utečen način dela,“ še pravi neimenovani vir. “Iste tehnike uporabljajo tudi v Britanija ima talent in Faktorju X, ki jih dela ista producentska ekipa. To uporabljajo pri vsakem pevcu, tudi petje Susan Boyle je bilo umetno izboljšano, da bi zvenelo kar najboljše.“ Pri Talkback Thames sicer priznavajo digitalno obdelavo, a to naj ne bi imelo vpliva na samo izvedbo: “Standardne televizijske prakse vedno predvidevajo filtriranje glasu v predprodukcijski fazi, kar pa nima vpiva na izvedbo katerega koli nastopajočega na Britanija ima talent.“
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.