Oboževalci, ki si želijo doma imeti košček zapuščine legendarnega Michaela Jacksona, bodo morali kar krepko seči v žep, saj gre 7. decembra na dražbo par njegovih podpisanih plesnih čevljev, za katerega pri avkcijski hiši Knaisz Auctions računajo, da bodo iztržili okoli 50 ameriških tisočakov (okoli 37 tisoč evrov).
Naprodaj bo tudi nekaj kosov rokavic s kristali Swarovski, ki sta jih oblikovala Michael Bush in Dennis Tompkins, Jacko pa jih je nosil na nastopih, ko je izvajal pesem Billie Jean. Med ponudbo bo tudi njegov beli klobuk, kakršnega je nosil v videospotu za Smooth Criminal, z njegovim podpisom in posvetilom, njegove originalne risbe ter svilena pižama.
"Čutimo veliko spoštovanje do Michaela Jacksona, ker je najpomembnejša oseba v zgodovini pop glasbe. Zato našo dražbo posvečamo njegovemu spominu, enemu in edinemu kralju popa, oboževalcem pa bomo omogočili, da bodo imeli možnost domov odnesti košček svojega idola," menijo pri omenjeni avkcijski hiši.
Beležnico, ki je nekoč pripadala frontmanu kultne rock zasedbe The Doors Jimu Morrisonu, pa bodo 18. decembra prodali na dražbi prav tako v Los Angelesu. V avkcijski hiši Profiles in History pričakujejo, da bodo zapise, ki jih je na 100 straneh zbral pokojni zvezdnik, prodali za približno 300 ameriških tisočakov (več kot 220 tisoč evrov), je pisal The Telegraph.
V usnjenem notesniku so zbrane Morrisonove zmedene in pogosto temne misli, ki jih je najverjetneje spodbudila pretirana zloraba drog.
Beležnico uvaja zapis: "Ali bomo uničili najboljše skrivnosti življenja ali bomo pomagali osvoboditi novo vrsto človeka?" Najdejo pa se tudi manj razsvetljeni zapisi, kot je "Maternični pogled. Notranje pogled. Kiklopsko srednje oko".
Zvezek je Morrison, ki je pri 27 letih umrl v Parizu, zaključil s pogledom na umetnost: "Umetnost je kompromis, ogromna planjava. S čistim pogledom poskuša združiti subjekt in objekt, a lahko izključi razliko med zaznanim in zaznavo. Lepota je tako absolutnost, ukoreninjena v nezainteresirani percepciji – objekti brez kakršnegakoli namena in pomena."
Po Morrisonovi domnevni smrti zaradi prevelikega odmerka leta 1971 je beležnico dobil menedžer Doorsov Bill Siddons, ki jo je leta 1984 predal britanskemu glasbeniku Grahamu Nashu. Ta se je zdaj odločil, da jo proda.
Kot je dejal Joe Maddalena iz Profiles in History, so zapiski "bizarni, brez Morrisona pa je težko vedeti, kaj je z njimi želel povedati". "A ko gre za artefakte iz zgodovine rock'n'rolla, je ta beležnica zagotovo med najboljšimi," je dodal.
"Je pogled v glavo Jima Morrisona, s katerim se še najbolj približamo njegovim mislim pred smrtjo," je še pojasnil.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.