Nastop so Mladi levi – tokrat v postavi: Vasko Repinc – klaviature, Matjaž Deu – bobni, Aleš Strajnar – kitara, vokal, Dušan Kajzer – bas kitara in Jernej Podboj – saksofon ter gostujočimi glasbeniki Igorjem Matkovičem – trobenta, trombon, Markom Misjakom – trobenta, Borisom Glozančevom – pozavna in Stankom Arnoldom - trobenta, začeli s pesmijo, s katero so vedno začenjali koncerte – klasiko soula Soul Finger, nato pa se v skoraj dveh urah ob povezovanju tekstopisca Dušana Velkavrha sprehodili skozi leta ustvarjanja od začetka do razpada pred 40. leti. Pri pesmi Odmev želja in Oda Ireni se jim je na odru pridružil še ustanovni član skupine Tomaž Habe (klaviature in vokal). Na mikrofonu so se menjali pevci: Janez Bončina – Benč (Knock on Wood, Oluja, Svet, ki ga ni, Spinning Wheel in Mirno desno si mi dala), Jernej Jung (Poljubi me in pojdi, Mila mala in Zaznamovan) in Matevž Šalehar – Hamo (Na vrhu nebotičnika, Odprite okna, vojna je končana in Ta vlak), za violinsko poslastico pa je pri skladbi Derviš in smrt poskrbel sin pokojnega Petra Ugrina Peter Ugrin. Vsi omenjeni pevci in Peter Ugrin pa so se skupini pridružili pri skladbi Pick Up the Pieces, s katero so tudi zaključili redni del nastopa ter pesmi Hold on, I'm Coming, s katero so 'morali' zaradi navdušenega odziva občinstva kar dvakrat postreči v bisu. Poleg omenjenih skladb smo slišali še instrumentalno pesem Ljubimo soul, ki jo je ustvaril legendarni skladatelj Jože Privšek. Skupina je sicer med drugim ustvarjala tudi z Dečom Žgurom in Juretom Robežnikom, ki sta bila tudi med publiko.
Koncerta se je udeležila tudi pevka Tanja Žagar. "O Mladih levih in o ostalih skupinah, ki so takrat delovale, sem veliko slišala od svojih starejših glasbenih kolegov. Rada poslušam razno razne zgodbe, ki so se dogajale pred mano oziroma v časih, ko sem bila mlada. Na koncert me je povabil Jernej Jung in sem z veseljem prišla, ker sem pač lahko. Zelo rada se udeležujem takšnih dogodkov, saj lahko tako vidim, kako delajo ljudje. Jaz sem zelo odprta in bi šla na kar koli. Nimam nekih meja. Vedno grem zato, da se imam lepo in da uživam, tako da sem tudi nocoj," nam je dejala Tanja, ki sicer skupine prej ni poslušala. "Zame je to nekaj novega. Ne morem se ravno hvaliti, da skupino dobro poznam, sem jo pa spoznala nocoj. Vse je enkrat prvič," nam je razkrila pevka. Bo pa delo skupine dodobra spoznala v prihodnje, saj si je kupila njihov album, ki so ga – poleg ponatisa njihovega plakata izpred 45 let in majice prodajali v preddverju teatra - in si tako po lastnih besedah razširila obzorja. Na naše vprašanje, za katero skupino bi si še želela, da se ponovno izbere, pa odvrnila: "Rendez Vous, ker je mi je bila njihova glasba zelo všeč. Sicer pa bi šla na kateri koli koncert glasbenikov, ki so včasih igrali in prepevali, pa tega ne počnejo več, ker se mi to zdi zelo zanimivo tudi za nas, mlajšo generacijo, ki stopamo za njimi."
Glavni krivec za ponovno združitev skupine je Jernej Podboj. "Tega sem se jaz spomnil. Mi je prav žal," se je pošalil Podboj in nadaljeval: "Začelo se je tako, da je Dušan Kajzer zbral eno skupino za igranje na poroki njegove hčerke. Ko smo videli, kdo igra, smo videli, da je od Mladih levov manjkal samo Matjaž Deu, potem smo pa še njega vprašali, če bi začel spet igrati in je rekel: 'Ja, bi.' In to je to." Se je pa pojavila težava, saj so se notni zapisi porazgubili in jih je bilo potrebno zapisati na novo. "To je bilo veliko delo. Levji delež sta opravila Aleš Strajnar in Vasko Repinc, ki sta iz ostankov part, partitur in starih posnetkov s plošč ter televizije ponovno napisala vse skladbe, aranžmaje in parte za vse nas. To je bilo veliko delo. Ko je bilo to napisano, smo šele začeli delati in to je trajalo kar dobrega pol leta. Tako, da smo se namučili, a smo zelo veseli, da smo tukaj. Potrebno je bilo ogromno vaj, dela in energije ter organizacije, saj ste videli, koliko nas je bilo na odru in kaj vse smo igrali. A jaz imam veselje in bomo še nadaljevali s tem," nam je povedal Jernej, ki je bil navdušen nad atmosfero v dvorani: "Vzdušje je bilo perfektno. Z veseljem sem igral. Užival sem zraven." Na naše vprašanje, če je pričakoval, da bodo razprodali oba večera (nastopili bodo tudi danes zvečer), pa nam v smehu odvrnil: "Smo," nato pa dodal: "S tem namenom smo šli igrat. Če bi pričakoval, da ne bi bilo zanimanja, za to ne bi toliko truda vložili. Nikakor." Mladi levi pa bodo rjoveli tudi v prihodnje. "Vsaj jaz imam ogromno načrtov za naprej. Vsem fantom še nisem povedal, da se ne bodo ustrašili. Na decembrskem koncertu v Cankarjevem domu bodo tako že nove avtorske skladbe predvsem Aleša Strajnarja, pa tudi nekaj novih rhythm'n' blues klasik ter starih levovskih skladb, ki jih danes nismo zaigrali." In kako to, da so se odločili, da mikrofon predajo tudi v roke Matevžu Šaleharju – Hamu? "Izbirali smo glas in njegov v našo glasbo nekako pristaja," nam je povedal Jernej. Kakšnih generacijskih preprek ni bilo: "Dobro smo se ujeli. Tudi na vajah. Glasba združuje generacije," nam je dejal Jernej.
Hamo nam je povedal, da so ga Mladi levi v svoje vrste zvabili z dobro glasbo. "S takimi risi stati na odru, je res velika čast. Ko sem dobil klic, najprej nisem mogel verjeti, da se to res dogaja. Potem sem prišel na sestanek in videl, da so 'modeli'. In eto nas na odru. Hitro smo se ujeli. Ni bilo težko, saj sem videl, da so tu zbrani vsi ljubitelji dobre glasbe. Je pa dobro biti v bendu, kjer si res mlajši. To je pa res fino," se je pošalil Hamo. Pesmi so mu določili, v nadaljevanju pa naj bi zamenjal tudi Benča. "Mislim, da me je on 'porinil' v to zgodbo, na kar sem zelo ponosen, saj sem njihov oboževalec," nam je razkril Hamo in dodal, da je imel ob prvem srečanju zelo veliko treme. "Poslušam jih namreč od svojega 18. leta starosti, ko sva se z bratom vozila v trabantu in Olujo, Ta vlak itd. 'žgala' na polno. Tako, da mora še malo za mano priti to, da zdaj jaz to pojem, da smo mi isti glasbeniki. Počaščen sem. Super je stati na odru z ljudmi, ki imajo toliko izkušenj. Lahko samo črpam in se učim. Dobra šola. Z veseljem sem tu in še bom, dokler bo to trajalo. Z Benčem se sicer že poznava od prej in sva postala prijatelja kot ljubitelja iste glasbe," nam je dejal Hamo, ki je bil navdušen tudi nad odzivom občinstva, ni pa točno vedel, kakšno bo. "Nisem vedel, ali bodo na koncert prišli sami upokojenci, a sem videl, da ni bilo tako in da dobra glasba dela, tako da je še upanje," nam je dejal Hamo, za oder pa je vedel, da bo vse tako, kot mora biti: "Že na vajah sem videl, da bo vse v redu. Če glasba dela, dela. In to dela. Fantje, kot da so 16 let stari, soul res igrajo iz duše," pravi Hamo, ki je bil sicer presenečen nad razprodano dvorano, obenem pa meni, da so s tem Mladi levi dobili potrditev, da je bilo to, kar so delali, dejansko dobro. "Iskreno nisem pričakoval, da bo vse skupaj tako luštno izpadlo. Bi pa z veseljem z njimi sodeloval tudi v prihodnje, saj je to dejansko eden boljših bandov iz nekdanje Jugoslavije pa tudi dandanes. Redko katera skupina mu lahko parira. Tudi moja, težko mi je šlo to z jezika," nam je povedal Hamo, ki kljub sodelovanju z Mladimi levi ostaja v matični skupini Hamo & Tribute 2 Love. "Sodelovanje z Mladimi levi bo potekalo neodvisno od moje skupine. S slednjo bomo spomladi izdali nov album. Mladi levi so samo 'cukrček' za na vrh. Morda pa bomo sčasoma skupaj kaj zakuhali, saj podobno razmišljamo," nam je za konec še dejal Hamo.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.