Marcus Füreder, bolj poznan kot Parov Stelar, prihaja iz avstrijskega Linza. V zasedbo Parov Stelar Band je združil navidez nezdružljivo. Poleg sprogramiranega ritma (ki prihaja iz njegove mešalne mize) zraven "žgejo" saksofon, trobenta, bobni, baskitara in krepak ženski glas iz grla črnolase Clee Panther. Za nekatere elektronski charleston, za druge jazzistično-trubaški dance ali kar koli že, vse to utelešajo Parov Stelar in druščina, ki so na mah dali vedeti, da so material za dober žur in vsesplošno norenje. Da gredo z roko v roki tudi s slovenskim občinstvom, pa je pričala tudi polna katedrala kraja urbane kulture v Šiški.
Že petnajsto let delujoči umetnik, ki od leta 2005 deluje tudi z bendom, je doslej izdal sedem plošč, kup EP izdaj, novi album The Princess pa bo izšel aprila letos. Norenje občinstva na njihovem tokratnem koncertu pa gre lahko brez dvoma naravnost v knjigo najlepših vtisov Kina Šiške, saj tako žuriranje na ritme housa, jazza, swinga, breakbeata, elektra in še česa le redkokdaj doživimo. Svojo zgodbo prav gotovo pričajo tudi fotografije v naši galeriji, saj je bilo občinstvo ves čas na robu svojih peta in v sožitju z zabavljaško godbo z odra.
Ogrevalna trojica Jimmy Barka Experience, ki je projekt treh veteranov slovenske glasbene scene, DJ-jev Borke in Bakta ter bobnarja Marjana Stanića, je ponudila zmes raznovrstne godbe od funka, brejkov, afra do vplivov rocka.
dEUS, alternativni rock veterani
Belgijski rock eklektiki dEUS s svojo glasbeno potjo raziskujejo brezna človeške duše, sicer pa že dobri dve desetletji navdušujejo vse, ki jih zanima nekoliko drugačen glasbeni izraz. Na šišenski oder so tokrat prišli predstavit njihov najnovejši izdelek Keep You Close, ki je v njihovi domači Belgiji dosegel platinasto naklado. Album je pri glasbenih kritikih naletel na izvrsten odziv, saj so ga označili za njihovo najboljšo ploščo do sedaj. Slednje potrjuje tudi nagrada za najboljši belgijski bend evropskega MTV-ja, ki so jo osvojili lanskega oktobra.
Pri del njihove kariere, v devetdesetih, je bil večinoma jazz rock eksperiment, takrat pa so izšli trije albumi (Worst Case Scenario, In a Bar under the Sea in The Ideal Crash). V novem tisočletju so si vzeli nekaj let premora, albuma Pocket Revolution in Vantage Point pa sta naznanila nekoliko bolj običajen pristop k romantičnemu rocku, polnem zasanjanega vzdušja, čutnega petja in orkestralike.
Pravzaprav je škoda, da se dvorana ni povsem napolnila, čeprav je res, da so bili obiskovalci tokrat zelo specifični, skratka pravi ljubitelji benda, ki so ga čakali kar dve desetletji, da so ga spet lahko videli v živo. Več kot očitno se je bilo moč prepričati, da so dEUS bend, katerih zvok je vplival na veliko modernih, nedvomno bolj popularnih zasedb. Tokrat pa so s svojim koncertom dali jasno vedeti, od kod ideje mnogim glasbenikom, saj je bilo več kot očitno, da si je marsikdo izmed njih belgijske mojstre alternativnega rocka jemal za zgled.
dEUS pa so s seboj pripeljali še duo Little Trouble Kids, ki bi ga lahko postavili ob bok (na žalost) razpadlima The White Stripes. Novi album Adventureland je pokazatelj, da sta s svojim "noise popom", ki nastaja v krču njunih rok in grl, na pravi poti. Posebno poglavje je predvsem njuno nastopanje v živo, saj sta tudi pri nas prikazala silovitost in zanos, muzikaličnemu minimalizmu navkljub. V luči svojega garažnega rocka ustvarjata glasbeni univerzum, ki je neposreden in v ušesa vpijoč. Obenem pa neverjetno nalezljiv, kar pomeni, da je lahko vsak, ki jima prisluhne, ob koncu nastopa že na njuni strani oz. lahko reče, da sta ga prepričala. In če ju v Belgiji in na Nizozemskem že častijo kot novo senzacijo, potem je prav, da jima čim prej prisluhne tudi ostala Evropa.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.