Britanski bend Editors prihaja iz Birminghama, mesta, ki je nekoč naplavil tudi "novoromantične lepe fante" Duran Duran. Njihove tri plošče The Back Room (2005), An End Has a Start (2007) in In This Light and on This Evening (2009) predstavljajo nenehen napredek in željo po tem, da pokažejo nekaj novega. In če so bili v njihovem primeru začetki zelo v stilu skupin Joy Division in Interpol, potem so na tretji plošči pokazali, da njihova pot ni le pot kitarskih rifov in post-punkovskega nabijanja, temveč da se najdejo tudi v bolj elektronskih vodah. Njihov največji hit Papillon je namreč povsem nekitarski in daleč od tipičnega indie zvoka.
V Križankah smo jih pričakovali kot zaokrožitev letošnjega "indie trojčka", ki sta ga pred tem nakazala koncerta zasedb The National in Interpol. Primerjava med vsemi tremi je po svoje brezpredmetna, saj vsak bend posebej nosi neko svojo karizmo, vsak pa si je tudi po svoje izboril mesto na indie rock glasbenem nebu. Editorsi so po zaslugi občutno boljšega "light showa" in projekcije na treh med seboj ločenih LED-zaslonih pravzaprav ponudili najboljšo vizualno predstavo izmed naštetih treh. Močan glas pevca Toma Smitha je kakor mesarski nož rezal v jesensko noč, na sporedu pa so se vrstile pesmi, kot so Bones, Bullets, ljubezenska You Don't Know Love, Eat Raw Meat = Blood Drool, Munich in druge. Avditorij se je pri njih skoraj popolnoma napolnil, saj je le peščica ostala v preddverju in koncert spremljala prek projektorja. Občinstvo je, kot ponavadi, najbolj zavzeto norelo v prvih vrstah, kjer so največji oboževalci, drugi pa so bili bolj opazovalci, ki so se bežno prestopali. Kot rečeno, je največjo evforijo požela pesem Papillon, ki je praktično dvignila celoten avditorij.
Še bolj veseljaški so njihovi liverpoolski kolegi skupine The Wombats, nori trio, ki se je v slogu Beatlesov poimenoval po tasmanskem vrečarju. Matthew, Dan in Tord, trojica fantov, ki gre počasi proti tridesetim, uteleša mladostniško razigranost, saj so polni energije, vse to pa kanalizirajo tudi skozi svoje pesmi. Že njihova prva plošča A Guide to Love, Loss & Desperation (2007) deluje kot zdravilo proti depresiji in slabi volji, ponudila pa je tudi njihov (zaenkrat) največji hit Let's Dance to Joy Division. Najnovejši album The Modern Glitch so izdali aprila letos, z veseljem pa je njihove 'zafrkantske' pesmi, ki gredo dobro v uho, sprejel tudi MTV in druge glasbene postaje. Da so ljubljenci tudi slovenske mladeži, se je pokazalo tokrat v Križankah, saj se je norenje začelo v trenutku, ko so stopili na oder. V bistvu so si mnogi dali več duška pri skupini The Wombats kot pa pri zasedbi Editors, saj ponujajo bolj "instantno" glasbeno zadovoljitev. In čeprav morda nekoliko bolj na prvo žogo, je bend prikazal všečen odrski nastop, ki so ga 'zabelili' tudi z veliko poskakovanja, za konec pa si je pevec Matthew nadel še masko pande in zaigral nekaj "ubijalskih" kitarskih solaž. Več o skupini The Wombats pa kmalu v intervjuju!
Bosanska zasedba Dubioza kolektiv meša dub, reggae, hip hop in še kaj ter je v živo prava poslastica. Ima dva frontmana Adisa Zvekića in Almirja Hasanbegovića, v njuno podporo pa igra še peterica, basist, kitarist, DJ in klaviaturist, saksofonist in bobnar. Zasedba sedmo ploščo Wild Wild East predstavlja tudi na svetovnem tržišču, tudi v ZDA in Veliki Britaniji, kjer so jih označili za "nekaj najboljšega po skupini Public Enemy". V njihovem primeru predvsem drži, da so svoje balkanske korenine in glasbene vplive združili v zanimiv amalgam, ki v živo ponudi poln koš energije, nalezljivih ritmov in tudi sporočilnosti. Kot že pred meseci na zagrebškem Jarunu (na festivalu INmusic) se jim je tudi tokrat na odru pridružil Saša Lošič Loša, sicer pa je zasedba pred dnevi ponudila najnovejši videospot za pesem Making Money.
Slovensko-finska naveza The Toronto Drug Bust, ki je v živo povsem slovenski bend, je tokrat prvič nastopila na odru Križank. Fantom, ki so združili vplive Stonesov, Bowieja, se pravi od rocka do bluesa in vse skupaj zapakirali v svojo indie mešanico, se pozna, da so iz nastopa v nastop bolj vajeni odra in da pridobivajo na priljubljenosti. Kitarski rock, ki sije skozi njihovo glasbo, so zaenkrat predstavili na prvencu Enfant Terrible, menda pa že delajo na drugi plošči, na kateri bo zagotovo sodeloval tudi producent Rami Helin, ki je poleg Izaka Koširja eden od idejnih vodij zasedbe. TDB so pred dnevi ponudili nov videospot za pesem If You Were Mine, v katerem so združili žive posnetke z nastopa na letošnjem Rock Otočcu s posnetki podiranja ljubljanskega Kolizeja.
Dan pred sklepnim dogodkom letošnjega festivala Džafest se je na istem prizorišču odvil Novi rock 3.0. In če so na slednjega prišli spomine obujat predvsem starejši z zgolj peščico mladih v prvih vrstah, je bil tokratni dogodek precej bolj mladostniško naravnan. Trendovska indie mladina je pač prišla na MTV ljubljence (The Wombats in Editors), mnogi pa so prišli 'past radovednost' in pokazat najnovejše modne smernice. In ker se je bilo v preddverju moč fotografirati z znanimi glasbeniki oz. njihovimi papirnatimi silhuetami, je bila precej večja vrsta kot pri Tomu iz skupine Editors pri pop "cukrčku" Justinu Bieberju. Kaj počnejo 'fenice' slednjega na indie rock koncertu, pa bi se dalo razpravljati ...
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.