Ernesto Rafael ''Che'' Guevara de la Serna se je rodil leta 1928. Politika in politične razmere so ga začele zanimati že zelo zgodaj, še toliko bolj zaradi režima Juana Perona, ki je med dijaki in študenti vzbujal oster odpor. Sodelovati v revoluciji je bila njegova večna želja, ki se mu je izpolnila, ko je spoznal skupino Kubancev. V Mehiki se je najprej seznanil z Raulom Castrom, nato pa še njegovim bratom Fidelom, ki je Cheja kot zdravnika želel imeti v manjši enoti gverilcev za izkrcanje na Kubi. Kubanska revolucija se je sicer začela s porazom, saj je Batiste izvedel za njihove namere, a dolg in vztrajen boj za zmago, ki je trajal polni dve leti, se je končal s padcem režima in vzpostavitvijo komunistične Kube pod vodstvom Castra. Che je imel pri uresničevanju programa pomembno vlogo, med drugim je organiziral vojaško oblast na Kubi, izvajal pa je tudi agrarno reformo.
Zaradi neuspelih ekonomskih rešitev in nekaterih drugi razhajanj s Castrom se je odločil, da Kubo zapusti in znova postane gverilec. Odšel je v Bolijo, saj je presodil, da so možnosti za revolucijo tam največje. 9. oktobra leta 1967 ga je v manjši vasici Igueras s pomočjo ameriških obveščevalcev izsledila bolivijska vojska in ga ubila.
Idealistični revolucionar je bil doslej že večkrat upodobljen v filmih. Za eno najznamenitejših filmskih del je poskrbel priznani režiser Steven Soderbergh, ki je leta 2008 posnel film Che. Zaradi obsežnega scenarija se je odločil, da ga posname v dveh delih: prvi del z naslovom Argentina se osredotoča na kubansko revolucijo (snemali so v Portoriku in Mehiki), drugi Guerilla pa na njegovo življenje v Boliviji (snemanje je potekalo v Španiji).
Cheja je upodobil Benicio del Toro, ki je na filmskem festivalu v Cannessu za vlogo prejel nagrado za najboljšega igralca. Oba dela filma si ta mesec ogledate na Voyo.si.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.