Čeprav je bila svetovna premiera že 10. decembra leta 2009 v Londonu, je leto 2010 ali vsaj začetek leta nedvomno zaznamoval Avatar. Težko pričakovana znanstvenofantastična avantura Jamesa Camerona, ki je po svetu sprožila pravo 3D-revolucijo, je upravičila vsa pričakovanja in po obisku v kinodvoranah podirala rekord za rekordom. Do letošnjega decembra je film ustvarjalcem prinesel kar okrog 2,8 milijarde dolarjev, kar ga po zaslužku uvršča na sam vrh pred še eno Cameronovo uspešnico, in sicer Titanik (1,8 milijarde). Ob tem velja omeniti, da je bil Avatar v letu 2010 največkrat nezakonito prenesen s svetovnega spleta. Preneslo si ga je 16 milijonov ljudi.
Na oskarjih Avatar pogorel
Komercialnemu uspehu Avatarja so vsaj pri nominacijah za najprestižnejše filmske nagrade sledili tudi kritiki, ki so ga nominirali v kar devetih kategorijah. Na 82. podelitvi oskarjev, ki je potekala marca, pa na koncu ni slavil Avatar oziroma Cameron, ampak njegova nekdanja žena Kathryn volkodlak s svojo vojaško dramo Bombna misija, ki je prejela prestižnega oskarja za najboljšo režijo. S tem je postala prva ženska, ki je osvojila oskarja v tej kategoriji. Bombna misija je na koncu prejela šest oskarjev, poleg režije tudi nagrado za najboljši film in izvirni scenarij. Najboljša igralka je postala Sandra Bullock (The Blind Side), igralec Jeff Bridges (Crazy Heart), v tekmi za najboljšo stransko žensko vlogo pa je najdaljšo potegnila Mo'Nique (Precious). V moški konkurenci je z vlogo v Tarantinovih Neslavnih barabah slavil Christoph Waltz. Ustvarjalci Avatarja so se morali na koncu zadovoljiti s tremi oskarji v manj prestižnih kategorijah, in sicer za najboljšo umetniško režijo, najboljše efekte in najboljšo fotografijo.
Alica v Čudežni deželi pristala na 5. mestu zaslužkarjev
In kaj je še zaznamovalo letošnje leto? Najprej se moramo spomniti na priznanega režiserja Tima Burtona, ki se je lotil dobro znane literarne zgodbe o Alici v Čudežni deželi. Dve zgodbi te nenavadne gotske pravljice Lewisa Carrolla je Burton spletel v enotno pripoved, film pa obogatil s svojo fantazijsko domišljijo. ''Popoln prikaz psihadeličnih nebes,'' kot je zapisal eden izmed kritikov filma, je režiserju uspel s pravo mešanico igranega filma in računalniške animacije, piko na i pa je z vlogo Norega klobučarja dal Johnny Depp, ki je v preteklih letih (komercialno) najbolj navduševal kot neotesani pirat Jack Sparrow v Piratih s Karibov. Alica v Čudežni deželi je ustvarjalcem prinesla kar dobro milijardo dolarjev prihodkov, s čimer je prehitela Temnega viteza in se po zaslužku uvrstila na peto mesto najuspešnejših filmov vseh časov (kasneje jo je prehitel Svet igrač 3).
Sylvester Stallone kljub častitljivim 64 letom še vedno dokazuje, da ni za v staro šaro. Znamenitega silaka je namreč pred leti očitno precej prizadelo pisanje nekaterih kritikov, da ga je povozil čas, zato se je kljub številnim skeptikom odločil, da najprej posname že šesto nadaljevanje filma o boksarju Rockyju Balboi (2006), nato pa še o akcijskem junaku Johnu Rambu. Ljubitelji akcijskega žanra so filma dobro sprejeli (zaslužila sta okrog 155 milijonov zelencev), kar je Slyja spodbudilo, da se je lotil novega projekta, ki je svetovno premiero doživel 28. marca letos v Rio de Janeiru, New Orleansu in Los Angelesu. V Plačancih je Stallone zbral številne igralce, ki so v 80. in 90. letih navduševali v številnih akcijskih uspešnicah: Jason Statham, Bruce Willis, Jet Li, Dolph Lundgren, Randy Couture, Steve Austin, Mickey Rourke in Terry Crews. Film je kljub mešanemu odzivu kritikov postal uspešnica leta in je ustvarjalcem prinesel 274 milijonov dolarjev zaslužka. Gre za najuspešnejši Stallonov film od četrtega dela Rockyja naprej.
Vampirji so hit
6. junija je svetovno premiero doživel Mrk, tretji del sedaj že kultne ljubezensko-vampirske sage Somrak, ki jih je v knjižni obliki napisala Stephenie Meyer. Uspeh zgodbe, ki govori o najstniški ljubezni med vampirjem in preprostim dekletom iz soseske, se je začela že leta 2008 s prvim delom Somrak, nadaljevala pa leto dni kasneje z Mlado luno. Tretji del se nadaljuje z večnim hrepenenjem med lepo Bello (Kristen Stewart) in vampirjem Edwardom (Robert Pattinson). Njuno prepovedano romanco dodatno otežijo skrivnostni umori in grozeča vojna med vampirji ter volkodlaki. Krhko ravnovesje je odvisno od Belle, ki se mora dokončno odločiti med ljubeznijo do Edwarda in prijateljstvom z volkodlakom Jacobom (Taylor Lautner). Mrk je ob začetku predvajanja postavil nekaj rekordov po obisku – že prvi dan je tako zaslužil 68,5 milijona dolarjev, kar ga na večni lestvici uvršča na drugo mesto (za še enim filmom iz sage Somrak: Mlada luna). Film, ki je bil posnet za ''pičlih'' 68 milijonov, je sicer skupno zaslužil skoraj 700 milijonov dolarjev.
Poletje je bilo nedvomno tudi v znamenju Izvora, filmske mojstrovine Christopherja Nolana, ki je po svetu zaslužila kar 800 milijonov dolarjev. Leonarda DiCapria, ki je dobil za glavno vlogo 50-milijonski honorar, je ameriška revija Forbes razglasila za najbolj dobičkonosnega igralca. Leo je namreč v blagajne prinesel 1,1 milijarde dolarjev, razliko pa je ''pokril'' z nastopom v še eni uspešnici, Zloveščem otoku Martina Scorseseja
Jaden Smith novi "Karate Kid"
Še posebej v ZDA se je letos veliko govorilo tudi o predelani različici filma Karate Kid iz leta 1984. K produkciji sta namreč pristopila zakonca Will in Jada Smith, ki sta za naslednika Ralpha Macchia določila svojega sina Jadena, namesto Pata Morite pa je zaigral stari znanec iz akcijskih komedij Jackie Chan. Dogajanje je tokrat postavljeno v Peking, tudi tokrat pa mojster prenaša svoje znanje borilnih veščin (kung-fu) na svojega učenca. Film je po svetu zaslužil skoraj 360 milijonov dolarjev, zato je v pripravi tudi njegovo nadaljevanje.
Konec leta je bil v ospredju dolgo pričakovan film Socialno omrežje režiserja Davida Fincherja. Gre za film o Facebooku, največji družabni spletni mreži na planetu, in njenem ustanovitelju, nekdanjem študentu na Harvardu Marku Zuckerbergu. Slednji in drugi vodilni pri Facebooku pri nastanku filma niso sodelovali, kar je še podžgalo natolcevanja, da je film deloma posnet po resničnih dogodkih, deloma pa gre za izmišljeno zgodbo. Od začetka predvajanja 1. oktobra je film zaslužil slabih 200 milijonov dolarjev.
Leto 2010 ni minilo niti brez znamenitega otroškega čarovnika Harryja Potterja. Sedma in zadnja pustolovščina Harry Potter in Svetinje smrti je svetovno premiero doživela 11. novembra na londonskem Leicester Square, ki si jo je ogledala tudi Anja Zajc, zmagovalka naše velike nagradne igre.
Sklepno dejanje so sicer filmski ustvarjalci ''raztegnili'' v dva celovečerca. Drugi del prihaja v kinematografe prihodnje leto julija, do zdaj pa je zaslužil že 830 milijonov dolarjev.
Filmi, ki so letos pustili pečat
Med omembe vredne letošnje filme spada tudi Iron Man 2 z odličnim Robertom Downeyjem Jr., pa Spopad titanov, zgodba iz antične Grčije o spopadu med navadnimi smrtniki in kralji ter kralji in bogovi, ter dve domišljijski akcijski pustolovščini: Perzijski princ: Sipine časa, ki govori o neustrašnem mladeniču Dastanu, in Zadnji gospodar vetra, prigoda o Aangu, potomcu mističnega ljudstva, ki zna upravljati z mogočnimi silami narave.
Kevina Costnerja v novem Robinu Hoodu zamenja njegov avstralski kolega Russell Crowe, v Valentinovem z zvezdniško zasedbo pa spremljajo ljubezenske pripetljaje desetih ljudi, ki v kaotičnem Los Angelesu vsak na svoj način doživljajo praznik vseh zaljubljencev – valentinovo. Omeniti je treba tudi muzikal Burlesque, v katerem igrata Cher in Christina Aguilera, kraljevsko dramo The King's Speech, v kateri blesti Colin Firth, film Črni labod režiserja Darrena Aronofskega in The Fighterja, resnično zgodbo o irskem boksarju, ki je nepričakovano osvojil svetovni naslov v svoji kategoriji.
Leto 2010 je postreglo tudi z nadaljevanjem kultnega filma o denarnih spletkah Wall Street: Denar nikoli ne spi, kjer se je dvojici iz leta 1987 v podobi Charlieja Sheena in Michaela Douglasa pridružil še mladi zvezdnik Shia LeBeouf.
Pozabiti ne smemo niti na film o nenavadni vojaški ekipi nekdanjih specialcev A-ekipa, stripovsko ekranizacijo Kick-Ass in futuristično avanturo Tron: Zapuščina z Bruceom Boxleitnerjem in Jeffom Bridgesom, ki sta zaigrala že v izvirniku leta 1982. V Nevidnem zlu: Drugem svetu je prihodnost temačna, saj svet po izbruhu skrivnostnega virusa preplavijo zombiji. Mistična bitja so bila v ospredju tudi v filmu Legija, v katerem poskuša glavni junak (nadangel Mihael) rešiti človeštvo pred božjim srdom, in Volkodlaku z Beniciem Del Torom in Anthonyjem Hopkinsom v glavnih vlogah. Vampirji so še vedno hit, čemur so sledili tudi ustvarjalci filma Boj za kri, kjer ljudje pomenijo predvsem hrano za večinske vampirje.
Med animiranimi filmi so bili letos v ospredju poleg tretjega dela Sveta igrač še Shrek 4, Jaz, baraba in Kako izuriti svojega zmaja.
In slovenski film?
Leto 2010 si bomo zapomnili bolj ali manj po le enem slovenskem filmu Gremo mi po svoje v režiji Mihe Hočevarja in z Jurijem Zrncem v glavni vlogi. Film, ki govori o tabornikih, ki svoj čas preživljajo v naravi, si je v otvoritvenem vikendu, od petka do nedelje, ogledalo rekordno število ljudi v samostojni Sloveniji. V slovenskih kinematografih se je tako zbralo kar 18.686 obiskovalcev. 12. novembra, osem dni po kinopremieri, so sporočili, da si je film v prvem tednu predvajanja ogledalo že več kot 30.000 gledalcev, s čimer si je prislužil prvo zlato rolo, nagrado Društva slovenskih filmskih ustvarjalcev, ki v sodelovanju s podjetjem Kolosej podeli le-to filmu, ki si ga ogleda vsaj 25.000 gledalcev. Kasneje je film prejel še štiri zalete role, nazadnje veliko zlato rolo za 125.000 gledalcev – do 21. decembra si ga je namreč ogledalo že več kot 139.000 gledalcev, kar ga (za zdaj) uvršča na tretje mesto najbolj uspešnih filmov. Petelinji zajtrk na prvem mestu si je ogledalo vsega 182.965 ljudi, Kajmak in marmelado na drugem pa 155.062.
Film je na 13. festivalu slovenskega filma prejel nagrado občinstva, Zrnec pa je dobil vesno za najboljšo glavno moško vlogo.
The King's Speech z največ nominacijami
Filmsko leto se tradicionalno končuje z nominacijami za zlate globuse. Ameriške filmske nagrade, ki so po pomembnosti takoj za oskarji, bodo tokrat podelili že 68. zapored. Na prvem mestu po številu nominacij je The King's Speech, sledi mu The Fighter in Socialno omrežje s šestimi nominacijami, takoj za njimi pa sta še filma Črni labod in Izvor s štirimi. Zmagovalci bodo znani 16. januarja prihodnje leto.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.