Film/TV

20. LIFFe: Duhovi preteklosti v močvirjih Lousiane

Ljubljana, 13. 11. 2009 09.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Režiser Bertrand Tavernier se je odpravil v močvirnato pokrajino juga ZDA. V filmu Naelektrena meglica skozi zgodbo o iskanju morilca opozarja na zamolčane plati ameriške zgodovine.

Tommy Lee Jones je ena od ikon sodobnega filma. S svojim izbrazdanim obrazom, ki ponazarja globoko modrost in izkušenost že s svojim pogledom vliva spoštovanje in mu v filmskih vlogah običajno ni potrebno prav veliko govoriti. Takšen je bil, ko je kot policist pred več kot 15 leti preganjal Harrisona Forda v akcijskem filmu Begunec (The Fugitive), tokrat pa lovi serijskega morilca. Tudi tokrat je v vlogi roke zakona, drugih stičnih točk s prej omenjenim filmom pa ni. Naelektrena meglica (In the electric mist) se dogaja v vlažni in vroči Lousiani in v preprostem okolju je vse precej drugače, kot v velemestu. Poznavanje okolice, lokalnih pridaničev in ostalih zanimivih likov je ključno za policista Davea Robicheauxa (T.L. Jones), ki odkriva sledi za morilcem mladih deklet in korenine zla poišče v drugem, prav tako brutalnem umoru, ki se je zgodil 20 let pred temi dogodki. Umori so povezani, v napredovanju preiskave, ko se Robicheaux vedno bolj približuje morilcu, pa se le-ta enako nevarno približuje Robicheauxovi družini.

Izvrstna je igralska zasedba na čelu z Jonesom, kjer mu družbo delajo v stranskih vlogah tudi John Goodman, Peter Sarsgaard, Mary Steenburgen in Pruitt Taylor Vince. Iskanje morilca v tem prav nič hollywoodskem filmu, kjer je več kot jasno, da je bila režija v evropskih rokah (Francoz Bertrand Tavernier), ponudi kriminalko z noir podtonom, ki pa ponudi tudi veliko filozofskih, a enostavnih razmišljanj o življenju, človeških odnosih, vplete pa tudi posledice divjanja orkana Katrina, ki je na tem področju pustošil in pustil neizbrisljive posledice, ter zagrebe v preteklost - ameriško državljansko vojno in zamolčane plati ameriške zgodovine. "Močvirni rečni rokav Louisiane sem želel posneti, kot ga vidi Dave Robicheaux in ne z vidika turista. Robicheaux pozna okrožje, ljubi njegove lepote in razume njegovo nasilje. Ve, da pod koreninami številnih dreves ležijo trupla. Robicheaux čuti da preteklost ni minila, da je povezana s sedanjostjo." je dejal režiser Tavernier.

Še zanimivost, ki je vezana na glasbo. V filmu v eni od stranskih vlog nastopi tudi sloviti bluesovski kitarist in pevec Buddy Guy (kot eden od nekdanjih kaznjencev) in seveda tudi zabrenka na kitaro. Guy je sicer nastopil tudi v dokumentarcu Martina Scorseseja "Shine a light", kjer je sodeloval kot eden od gostov legendarnih Rolling Stones.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.