Paul Joannides, avtor priročnika Dajmo se dol, ženskam svetuje: “Če moškega vzburja pogled na vaše golo telo, potem, za božjo voljo, kar prižgite luči in mu pred oči parkirajte tiste dele svoje anatomije, ki so mu najbolj všeč.” In če jih zanima, kakšen je nasmeh njihovih spodnjih ustnic? “Eden možnih načinov ugotavljanja, kako izgleda vaša vulva je, da sedete na dovolj velik fotokopirni stroj, ki bo zdržal težo, se sklonite naprej in pritisnete na gumb za kopiranje. Ker je krovna plošča steklena, sedite nanjo zelo nežno, prej pa še vprašajte za dovoljenje lastnika fotokopirnega aparata."
Ironija je na mestu. Fotografije spolnega akta v spolnih priročnikih ostajajo narisane ali simulirane, ne glede na njegovo eksplicitnost. Pa čeprav naj bi priročniki prispevali k svobodnejšemu pogledu na človekovo spolnost in boljšemu razumevanju funkcije njegovih spolovil. Mimogrede, ko je ena od slovenskih založb pred leti po pošti oglaševala knjigo esejev dr. Marijana Košička z naslovom Človek, imej se rad (ki ne vsebuje niti fotografij niti ilustracij), se je takoj našlo nekaj vaških posebnežev, ki so začeli grmeti proti založbi in groziti s tožbami, ker njim in njihovim najmlajšim vsiljuje - pornografijo.
Ali sploh (še) potrebujemo priročnike o spolnosti? Dr. Alex Comfort, avtor mednarodne uspešnice Spolne radosti, ki se ponatiskuje in dopolnjuje več kot trideset let (v slovenskem prevodu smo jo prvič razgrabili leta 1984, drugič in zadnjič pa v ponatisu leto kasneje), spolne priročnike primerja s kuharskimi knjigami: “Mojstrska kuhinja ne nastane kar tako: začenja se na stopnji, ko ljudje znajo pripravljati in uživati jedi, ko jih to zanima in ko so se voljni pomujati s kuhanjem, prebirati recepte in se opirati na že izdelano tehniko… Pri gurmanskem seksu, kakor ga razumemo, gre za povsem isti položaj – ko se človek že zna zadovoljivo ljubiti in bi rad prišel še dlje, bo še dodatno poplačan, če bo primerjal zabeležke, uporabil nekaj domišljije, preskusil kaj izrednega ali novega.”
Naslovov je sicer veliko, vendar pa na policah naših knjigarn prevladujejo stereotipne, začetniške in občutno predrage knjige, medtem ko tiste s praktično uporabno vrednostjo, konkretnim didaktičnim potencialom in slovenskemu žepu primerno ceno hitro poidejo. Nizke naklade kakovostnih spolnih priročnikov lahko pripišemo tudi dejstvu, da je ciljna publika, ki jo tovrstna tematika zanima, povečini mlajša in računalniško pismena. Do vseh potrebnih odgovorov se prebije s pomočjo svetovnega spleta, kjer dobesedno mrgoli kakovostnih strani s poljudno znanstvenim pristopom v zvezi s spolnostjo. Žal ne v slovenščini.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.