Naslovnica

Dvajseta obletnica začetka iraško-iranske vojne

Bagdad/Teheran, 21. 09. 2000 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Po vkorakanju iraške vojske na iransko ozemlje 22. septembra pred dvajsetimi leti se je začela iraško-iranska vojna. Glavni razlogi za eno najdražjih in najbolj krvavih vojn so bila verska nasprotja, obmejni spori in politične razlike. Oboroženi spopadi v Perzijskem zalivu med sovražnima sosedama so zahtevali milijon življenj, po nekaterih podatkih celo več, nobena država pa ni pridobila več ozemlja ali dosegla politične prevlade. Mirovni sporazum, ki sta ga državi pod pokroviteljstvom ZN podpisali leta 1988, temeljnih vprašanj ni rešil. Raketni napadi in obojestranska obtoževanja se še vedno nadaljujejo.

V Iranu so v četrtek 20. obletnico vojne obeležili z vojaško parado na Trgu Azadi, na kateri je iranski predsednik Mohammad Hatami poudaril pomembnost močne vojske in pravičnega miru, je poročal iranski radio.

Osemletna vojna ni zahtevala le mnogo človeških življenj, temveč je bila uničujoča za gospodarstvi obeh držav. Po nekaterih podatkih so celotni stroški vojne za vsako stran znašali 500 milijard ameriških dolarjev. Kljub temu v nobeni državi ni prišlo do večjih političnih sprememb, vojna je le pripomogla k utrditvi iraškega vodje Huseina na oblasti. Moč iraške vojske po vojni in veliki iraški dolgovi arabskim državam, predvsem Kuvajtu, so bili povod za iraški napad na Kuvajt, kar je leta 1991 povzročilo Zalivsko vojno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.