Irska predsednica je povedala, da je bil izid referenduma veliko presenečenje, saj so v dneh pred njim vse javnomnenjske raziskave obetale močno večino v prid potrditve Pogodbe iz Nice. Poleg tega so vse politične stranke in poglavitna civilna združenja zastopale pozitivno stališče. Presenetljivi neuspeh referenduma je mogoče razložiti predvsem s slabo udeležbo in pomanjkljivo obveščenostjo volilcev. Med tistimi, ki so se referenduma udeležili, je očitno prevladala zaskrbljenost za irsko nevtralnost, ki je Ircem nadvse pomembna. K neuspehu so verjetno pripomogli tudi strahovi pred nekakšno evropsko naddržavo in odpor proti poskusom, da bi iz Bruslja narekovali npr. davčno politiko držav članic. Izid referenduma je mogoče vzeti tudi kot opomin, da se preveč odločitev v EU sprejema brez sodelovanja državljanov.
Premier Drnovšek je ocenil, da je nekaj napak, ki so verjetno botrovale negativnemu izidu irskega referenduma, naredila tudi evropska stran. Primer je "ukor", ki ga je svet finančnih ministrov EU izrekel Irski februarja letos zaradi predloga proračuna in predvidenih davčnih olajšav. Po drugi strani so tudi visoki predstavniki EU sami kritizirali Pogodbo iz Nice in poudarjali njene pomanjkljivosti, kar gotovo ni pripomoglo k večji podpori državljanov. Vseeno je po besedah Drnovška odgovornost vsake vlade, da poskrbi za javno podporo svoji politiki, kljub morebitni nezainteresiranosti ali slabi obveščenosti volilcev. Opozoril je na negativen učinek irskega referenduma na dogajanje v sosednji Avstriji, kjer so se že okrepile zahteve po podobnem referendumu o širitvi EU. Izrazil je pričakovanje, da bo ponovitev referenduma na Irskem uspešna.
Predsednica McAleese je menila, da je za ratifikacijo Pogodbe iz Nice še dovolj časa, vse do konca leta 2002, in da ni bojazni, da bi bila zaradi neuspelega referenduma ogrožena širitev EU.
V ostalem delu pogovora je Drnovšek sogovornico seznanil z našo analizo položaja v Makedoniji in poudaril, da je za politično rešitev krize časa vse manj. Predsednica McAleese pa je gostitelju opisala dogajanje na Severnem Irskem.
Irska predsednica Mary McAleese je drugi dan svojega obiska pri nas priredila v Cankarjevem domu tudi poslovni zajtrk. V govoru, ki je bil namenjen vodilnim slovenskim in irskim gospodarstvenikom, je poudarila, da je sodelovanje med državama odlično. Predsednica McAleese je prepričana, da bo slovensko delegacijo na srečanju članic v Dublinu leta 2004 pozdravila kot stare prijatelje.