ZDA, ki vsako leto izdajo poročilo o položaju človekovih pravic v vseh državah na svetu, so s tem utrpele resen diplomatski udarec. Diplomati za tak razvoj dogodkov naštevajo veliko razlogov, med njimi je neplačevanje dolgov OZN, aroganten odnos nove administracije do mednarodne skupnosti, saj predsednik George Bush še vedno ni poslal imenovanja novega veleposlanika v OZN Johna Negroponteja v senat, razlogov pa je seveda še več.
Medtem ko ZDA kot najglasnejši kritik kršitev človekovih pravic niso bile izvoljene, pa so v komisiji po novem države kot so Sudan, Sierra Leone in Uganda, ki se s spoštovanjem teh pravic ne morejo ravno pohvaliti. Poleg teh so bile izvoljene še Alžirija, Libija, Saudska Arabija, Vietnam in Sirija. Iz Vzhodne Evrope so izvolili Hrvaško in Armenijo, iz Latinske Amerike Čile in Mehiko, iz Azije pa še Bahrein, Južno Korejo in Pakistan.
Organizacija Amnesty International USA meni, da je izključitev ZDA posledica prizadevanj držav s pomanjkljivimi človekovimi pravicami, ki so se hotele na ta način izogniti ameriškim kritikam. Kubansko zunanje ministrstvo je že izrazilo zadovoljstvo nad takim potekom glasovanja. Kongresnik Christopher Smith pa celo meni, da je vse skupaj zarota Kitajske. ZDA naj bi hotele letos na zasedanju komisije v Ženevi zaradi dobro znanega spora glede vohunskega letala doseči sprejetje resolucije o obsodbi Kitajske glede človekovih pravic.
Komisija za človekove pravice je bila ustanovljena leta 1947, njena prva predsednica pa je bila vdova predsednika ZDA Eleanor Roosevelt. Člani komisije so izvoljeni za mandat treh let, vsako leto pa se jih zamenja približno tretjina.