Slovenci smo pred natanko dvajsetimi leti dobili svoj internet. Novembra 1993 je namreč Mark Martinec s sodelavci z Nacionalnega superračunalniškega centra na Institutu Jožefa Stefana vzpostavil spletni strežnik s prvimi slovenskimi stranmi in tudi spletno predstavitvijo Slovenije.
Na Arnesovi Mreži se še danes dobro spominjajo odmevne predstavitve, ki je bila 20. januarja leta 1994 izbrana za eno od dveh najboljših predstavitev na svetu. "Mesto si je delila s predstavitvijo Japonske. Sprožila pa je tudi izredno hiter razvoj slovenskega spleta," pojasnjuje Domen Božeglav iz Arnesa.
Kot pravi, so njihovemu zgledu sledile univerze in akademsko-raziskovalne ustanove, izjemno hitro pa tudi podjetja, mediji in državna uprava, ki se je vključila neposredno v predstavitev Slovenije. "Slovenija se je tako tujcem kazala kot dinamična in tehnološko napredna država. Strežnik je 1. marca v sodelovanju z Uradom vlade za informiranje prerasel v projekt Mat'kurja, ki je v prvih mesecih povprečno postregel šest strani na minuto in prinašal že 1500 različnih povezav. Mat'kurja je bila dolga leta najbolj obiskana stran v Sloveniji. Slovenija je bila tedaj v svetovnem vrhu po hitrosti razvoja spleta in spletnih tehnologij," se Božeslav spominja začetkov.
Ob tej obletnici so na Institutu Jožefa Stefana postavili spominske spletne strani, kjer bodo s sodelavci iz raznih institucij, ki so bili v tistem času dejavni, postopoma rekonstruirali prva leta slovenskega spleta, saj arhivi obstajajo šele od decembra 1996.
Drugo leto 24ur.com praznuje 15 let!
Dobri dve leti kasneje, 10. februarja 1999, so se za računalnike usedli novinarji in začeli krojiti usodo spletnega portala 24ur.com. Že prvi dan so imeli o čem poročati, saj je Slovenijo zajelo močno sneženje, ki ni prizaneslo niti Primorski. Ponekod je zapadlo tudi 110 centimetrov snega, promet je zastal, številni Slovenci so bili odrezani od sveta in brez elektrike.
V prvi ekipi 24ur.com je bilo manj kot 10 novinarjev, vendar so z vztrajnostjo in odločnostjo pogumno korakali neustavljivemu razvoju naproti. Tudi zaradi njih lahko danes prebirate novice, gledate videoposnetke, klepetate, komentirate, brskate po arhivu, odgovarjate na ankete, prejemate izredne novice po elektronski pošti in SMS-sporočilih, ste na tekočem s pregledom dnevnih dogodkov prek elektronske pošte.
Slovenci smo najbolj željni svežih novic
Po 20 letih nas Slovence na spletu najbolj zanimajo novice. Tako je po zadnjih podatkih MOSS v anketi odgovorilo več kot 80 odstotkov slovenskih spletnih uporabnikov. Med njimi je 53,78 odstotka moških od 25 do 34 let.
Raziskava MOSS je še pokazala, da je bila septembra med vsemi slovenskimi spletnimi stranmi najbolj brana prav 24ur.com. Stran je obiskalo 757.694 slovenskih in tujih uporabnikov spleta in ima 52,44-odstotni doseg.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.