Finančni minister Uroš Čufer je v odgovoru na vprašanje, kako bo Slovenija izpolnila proračunske cilje po razveljavitvi zakona o davku na nepremičnine, dejal, da se bo težko izogniti kombinaciji dviga DDV in dodatnih varčevalnih ukrepov.
Po Čuferjevem mnenju je razveljavitev zakona o davku na nepremičnine priložnost za spremembo strukture davčnih prihodkov. Za majhno izvozno ekonomijo, kot je Slovenija, je smiselno bolj obdavčiti potrošnjo in manj delo, je poudaril.
Minister tako vidi rešitev v zvišanju DDV, uvedbi davka na nepremičnine z zamudo ter zmanjšanju obdavčitve dela v istem znesku, v katerem bi uvedli davek na nepremičnine.
A zgolj dvig DDV po njegovih besedah ne bo dovolj. "V vsakem primeru bomo morali to dopolniti še z dodatnimi varčevalnimi ukrepi," je dejal. V nacionalnem reformnem načrtu, ki ga je vlada prav danes poslala v DZ, se na primer predlaga zmanjšanje mase plač za pet odstotkov. Minister je ob tem pojasnil, da so se že lani dogovorili, da se za znižanje mase plač v letu 2015 dogovorijo sredi leta 2014, in poudaril, da bo to treba narediti.
Sindikate znižanje mase plač razburja
Predvideno zmanjšanje mase plač za pet odstotkov v letu 2015 je razburilo sindikate javnega sektorja. Na vprašanje, ali bi pristali na dodatno zmanjšanje mase plač, je predsednik Konfederacije sindikatov Pergam Slovenije Janez Posedi odgovoril, da bo pri sindikatih potrebno zelo veliko volje že za to, da pristanejo na podaljšanje ukrepov, ki veljajo do konca tega leta. "Zaenkrat o zniževanju sploh ne more biti govora," je dejal.
O vladnem predlogu pravi, da je "nerealno predlagati takšne stvari, še posebej v dokumentih, ki se jih pošilja v Bruselj, ker teh ciljev vlada ni sposobna realizirati". Po njegovih besedah se bodo sicer o teh vprašanjih pogovarjali prihodnji teden na seji Ekonomsko-socialnega sveta, saj je nacionalni reformni program uvrščen na dnevni red seje.
Tudi vodja konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je izpostavil, da so v javnem sektorju z za letos dogovorjenim zmanjšanjem mase plač postavili mejo, preko katere več niso pripravljeni iti. "Javni sektor je zelo veliko prispeval k umiritvi razmer. Plače so se v zadnjih letih zelo zniževale, že peto leto ni delovne uspešnosti, napredovanja – razen teh izjem za nazaj – ostajajo zamrznjena in tudi vse številke kažejo, da dodatno znižanje plač več nima nobenega smisla," je dejal.
Pogajanja za ukrepe v prihodnjem letu so sicer odprta, je dodal Štrukelj, a se vlada mora zavedati, da o dodatnih zniževanjih ne more biti govora.
KOMENTARJI (951)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.