kongres pozval, naj dovoli porabo 435 milijonov dolarjev kot ameriški prispevek za zmanjšanje dolga najrevnejšim državam. Clintonu sta se pridružila celo njegova stalna kritika, kongresnik iz Ohia John Kasich in verski aktivist, pridigar Pat Robertson, podprl pa jih je tudi senator iz Vermonta Patrick Leahy.
Clinton je pojasnil, da gre le za eno pettisočinko ameriškega proračuna, s katero lahko močno pomagajo 33 državam. Do Clintonovega poziva je prišlo tudi zaradi skrbi mednarodnih finančnih ustanov, kot sta Mednarodni denarni sklad (IMF) in Svetovna banka (WB), da se bodo kongresniki in senatorji
odpravili iz Washingtona, še preden bodo sprejeli ključni zakon za pomoč najbolj zadolženim. Na čelu zaviranja v senatu se znova pojavljajo ista imena, ki so povezana z ameriškim neoizolacionizmom v zadnjih letih, na čelu z republikanskim senatorjem Jessejem Helmsom, ki je glavna ovira pri plačilu ameriškega dolga ZN. Helms si skupaj s senatorjem Philom Grammom, podobno kot pri ZN, prizadeva, da bi najprej izsilil reforme IMF in WB, šele nato pa dovolil, da ZDA plačajo svoj delež.