Četrtek bo dan D za davčne blagajne, je napovedal minister za okolje Dejan Židan, ki v vladi koordinira boj proti sivi ekonomiji. Razkril je zgolj to, da načrtujejo nadgradnjo sedanjega sistema virtualnih davčnih blagajn – programa, ki onemogoča brisanje računov – ni pa razkril, kakšne vrste bo.
Tipov davčnih blagajn je več. Slovenija je s poletjem uvedla t. i. lahke davčne blagajne oz. kanadski model. Nekatere države se odločajo za model shranjevanja podatkov na čipih, ki jih lahko davčna inšpekcija vzame in pogleda. V precej manj državah, med njimi na Hrvaškem, pa poznajo prenos podatkov davčnim nadzornikom v realnem času, je nanizal Židan.
Ministrski zbor bo v četrtek najverjetneje zeleno luč prižgal tudi prepovedi paragonskih blokov pri izdajanju računov, kar pomeni, da se računom, napisanim na roko, obeta konec, odločal pa bo še o dodatnem omejevanju plačevanja z gotovino, ki je "leglo sive ekonomije ali celo kriminalnega delovanja". Bistvene omejitve naj bi po novem veljale tudi za plačila fizičnih oseb. Poleg tega je predvideno še sprejetje predlogov zakonov o preprečevanju zaposlovanja in dela na črno ter o inšpekciji dela.
Če ne dobite računa, vam ni treba plačati
Židan je spregovoril tudi o izkušnjah pri spopadu s sivo ekonomijo v drugih državah. Povsod so zaznali hitre rezultate, nato pa se je napredek ustavil. Takrat je treba vztrajati in uvesti nove ukrepe, je dejal. Poseči je treba tudi med tiste, ki veljajo za nedotakljive, to so v Sloveniji zobozdravniki in odvetniki, ter za ukrepe pridobiti podporo politike in drugih pomembnih sfer, je strnil nasvete iz tujine.
Slovenci se morajo po njegovih besedah naučiti, da če ne dobijo računa, niso dolžni plačati.
Po zadnjih podatkih Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) v Sloveniji ponikne 24 odstotkov javnega denarja, v Evropi pa 18 odstotkov.
KOMENTARJI (157)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.