Italijanski politik Silvio Berlusconi, ki je pred dnevi napovedal, da bo vnovič kandidiral za premierski stolček, je začel kampanjo s polno paro. V intervjuju za italijansko televizijo Mediaset je ostro kritiziral premierja zdajšnje tehnične vlade Maria Montija.
Berlusconi meni, da njegova vrnitev na politično sceno Evropske unije ni prav nič skrb vzbujajoča. Kot je dejal, je bil, dokler je predstavljal Italijo, eden od dveh ali treh bolj verodostojnih vladnih voditeljev v Evropi. Bil je edini, ki je prihajal iz gospodarstva. Dodal je, da se je, ko je bil na položaju premierja, upiral nemškim zahtevam, ki so Grčijo pripeljale skoraj do državljanske vojne.
Nemčijo je obtožil, da je iz lastnih interesov svojim bankam naročila prodajo italijanskih državnih obveznic, kar je povzročilo strah in prodaje ameriških in drugih tujih skladov. Nemčija se je tako okoristila na račun držav, v katerih investitorji zahtevajo visoke donose, je dejal Berlusconi.
Berlusconi je dejal tudi, da gre pri razliki med italijanskimi in nemškimi obveznicami za zavajanje. Glede pribitkov je dejal, da so le goljufija. "To je izmišljotina, s katero se je poskušalo izničiti voljo večine Italijanov in spodnesti tiste, ki so vodili državo. Pred tem se ni nihče pogovarjal o tem, pogovarjamo se zadnje leto in kaj nam mar," je dejal Berlusconi.
Glede italijanskega javnega dolga je dejal, da ni tako visok, kot se skuša prikazati, saj da ima Italija okoli 6600 milijard evrov naložb in je s tem drugo najbolj trdno gospodarstvo za Nemčijo.
Javni dolg Italije se približuje 2000 milijardam evrov in presega 120 odstotkov bruto domačega proizvoda.
"Montijeva vlada je poglobila krizo"
Montijevi vladi pa Berlusconi očita, da je sledila nemško-sredinski politiki, ki jo je poskušala Evropa vsiliti vsem drugim državam, tudi Italiji. Berlusconi meni, da je tehnična vlada povzročila, da se je v Italiji kriza še poglobila. "Vsi gospodarski kazalci so slabši kot takrat, ko smo bili mi v vladi. Vse se je poslabšalo." je dejal.
Vlagatelji se bojijo posledic odhoda Montijeve vlade
Trgi se na Berlusconijeve izjave že odzivajo negativno. Pribiti na italijanske obveznice so se v primerjavi z referenčnimi nemškimi približali že 360 bazičnim točkam, kar je še za deset odstotnih točk višje kot v ponedeljek.
Vlagatelji se bojijo predvsem, da bo Italija po odhodu tehnične vlade zavrla proces finančne konsolidacije in sprejemanja strukturnih reform.
Ena od posledic predčasnega konca mandata Montijeve vlade je tudi padec reforme pokrajin, ki je predvidevala precejšnje skrčenje števila pokrajin in s tem več stomilijonske prihranke.
Ker vlada nima več večine in ker je bilo vloženih preveč dopolnil, je bila prisiljena dekret umakniti, so poročali italijanski mediji.
Monti: Recept za rešitev bi morali najti kakšno leto prej
Monti se je odzval na Berlusconijeve besede in dejal, da bi morale že predhodne vlade spodbujati gospodarsko rast. "Pred 13 meseci se je Italija znašla v zelo težkih finančnih pogojih. Če danes pogledamo poročila državnih institucij, lahko vidimo, da smo napredovali. Cena tega je bila, da nismo imeli rasti. Sprašujem pa, kako bi bilo mogoče rešiti Italijo pred grško usodo in imeti hkrati gospodarsko rast: ta recept bi morali najti kakšno leto prej, ko smo še imeli možnost," je dejal.
Monti brani varčevalne ukrepe njegove vlade kot nujne za ponovno vzpostavitev zaupanja v finančno prihodnost Italije. Politike, ki bodo tekmovali na parlamentarnih volitvah, je opozoril, naj volivcev ne zavajajo s trditvami, da obstaja lahka pot iz finančne krize Italije. "Pomembno je, da... se izognemo nagnjenosti k pretiranemu poenostavljanju in obljubljanju čarobnih rešitev državljanom," je poudaril Monti.
Monti še ni razkril, ali bo res kandidiral za premierja. Je pa v nekem intervjuju povedal, da je politika najprej kultura, katere namen je pomagati ljudem, da se orientirajo. "Katero koli obleko si bom nadel v prihodnosti, bom to še vedno počel," je zagotovil.
Podporniki si želijo, da bi na volitvah vodil sredinsko opcijo. Drugi menijo, da bi si lahko Monti poskušal zagotoviti položaj predsednika države, nekateri pa špekulirajo, da bo zasedel kakšnega od stolčkov v Bruslju.
Danes je Monti poudaril le, da Italija "ima vlado in tako bo, dokler ne bo imenovana nova". V zvezi s špekulativnimi napadi, ki so posledica napovedi njegovega odhoda, pa je izrazil zaskrbljenost in dodal, da upa, da bodo trgi uvideli, da v Italiji "ni brezvladja".
Hkrati s parlamentarnimi še regionalne in administrativne volitve
Parlamentarne volitve bodo v Italiji 17. ali 24. februarja, končni datum pa je odvisen od tega, kdaj bo predsednik republike Giorgio Napolitano razpustil parlament, je sporočila ministrica za notranje zadeve Anna Maria Cancellieri.
Hkrati s parlamentarnimi volitvami bodo potekale tudi regionalne in administrativne volitve v deželah Lombardija in Molise, s čimer računajo na precejšnje prihranke. V Laciju bodo regionalne in administrativne volitve potekale v začetku februarja.
V deželi Furlaniji – Julijski krajini bodo deželne volitve 21. aprila, je poročal Primorski dnevnik.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.